5.00 / 1 oy

Elektrikli korona virüs maskesi ne kadar etkili?

Korona virüsün ilk çıktığı tarihten itibaren satılan üretilen neredeyse her şey virüs odaklı olmaya başladı. Bazı şirketler salgının geçici olacağını düşünerek eski faaliyetlerini devam ettirirken çoğu şirket özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni tip korona virüs hakkında “pandemi” ilamı çıkardıktan sonra virüs ve etkileri üzerine çalışmalarına hız kazandırmaya başladılar. Özellikle aşı ve ilaç çalışmaları hızlanırken, maske üretimi ve satışı ise birçok tartışmalara konu olmuştu. Neydi bunlar önce fırsatçıların piyasadaki tüm maskeleri stoklaması ve kat ve kat pahalıya satmaya başlamaları. Üretim yapanlar hızlı ve ucuz maliyetli fakat yüksek satış kar marjları elde etmek için kalitesiz maskeler üretmeye başlamaları. Hükümetin bu usulsüz maske satışlarının önüne geçebilmek için maske satışlarını yasaklaması ve kendisinin maske dağıtacağını açıklaması fakat o maskelerin nedense bazı kesime hiç ulaşmaması… 

Sonra bakıldı ki olmuyor azami satış fiyatı kotası konuldu. Bu şekilde maskeler en azından ulaşılabilir oldu. Maske satışlarına izin verilmesi ve salgının en az iki yıl daha devam edeceği söylentileri üzerine maske şeitleri de artmaya başladı. Bunların başında kumaş maskeler, renkli maskaler, el değmeden yani dikilmeden üretilen lazer kesim maskeler gibi. Son olarak ise korona virüsten korunmak amacıyla ve çevre kirliliğinin önüne geçmek adına yeniden kullanılabilir, kendi kendini temizleyen maskelerin üretilmesinin gerektiği düşüncesi ile elektrikli yüz maskeleri geliştirildiği iddia ediliyor. Elektrikli yüz maskesinin içine karbon fiber katman yerleştirildiği ve bu karbon fiber katmanda biriken virüslerin kullandığımız akıllı cep telefonlarının şarj aletlerini kullanarak oluşan ısıda öldüğü ifade ediliyor. Hatta ilgiç bir şekilde Xiaomi (Çin’in ünlü markası), “Xiaomi Purely” adı altında 2017 yılında “hava temizleme maskesi” olarak yüz maskesi geliştirdiği de söylentiler arasında. 

Umarım gerçekte etkili bir maske üretmiş olurlar da biz de sürekli maske alıp değiştirmekle uğraşmadan akıllı maskeler ile bu pandemi sürecini atlatmış oluruz. 

ada86

24.12.2020 21:50

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 29 Ağustos 2022 18:08
  0

  işe yarıyor olsa bugün herkes ondan kullanıyor olurdu, demek ki işe yaramıyormuş

 • 3 Kasım 2021 00:22
  0

  ilk defa duyuyorum ama belli ki pek etkili olmamış, yoksa aradan geçen 1.5 yılı aşkın sürede elektrikli maskeler kullanan insanlar görüyor olurduk.

 • 16 Mayıs 2022 22:07
  0

  şimdi bırakın elektriklisini, herhangi bir maske takan kişi kalmadı ama vaka sayıları da 1000'lere düştü. birisi bana bunu açıklayabiliese çok mutlu olurum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elektrikli korona virüs maskesi ne kadar etkili?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.