5.00 / 1 oy

Haydari Nasıl Yapılır ve Tarifi Güzel Yapan Detaylar Nelerdir?

En sevdiğim rakı mezesi olmasa da haydarinin lezzeti ve sofradaki itibarı içen insan için de içmeyen insan için de farklıdır. Hele ki yazın en güzel özelliğinin de sofralardaki mezelerin bollaşması olduğunu düşünürsek haydari konusunu bir ele almamız gerekiyor. Özellikle evinde haydari yapıp da otellerde ya da restoranlarda sunulan haydari lezzetine ulaşamayanlar ve kendi yaptıkları haydari tarifi ile mekanların hazırladıkları haydari tarifinin farklarını merak edenler için de kısa ve faydalı bir tarif rehberi hazırladım.

Haydari Yapmak İçin Gerekli Malzemeler:

- Nane

- Tereyağı

- Süzme Yoğurt

- Normal yoğurt

- Sarımsak

- Tuz

Haydarinin yoğunluğunu evde tutturamamanın nedeni, sadece süzme yoğurt ya da sadece hazır normal yoğurt kullanarak haydari yapılmaya çalışılmasıdır.

Sarımsağı ne kadar krema gibi ezseniz de meze tabağındaki yoğurdun içine konan sarımsağın yoğun ve baskın tadı hep haydarinin lezzetini öldüren etkenler arasında. Bu sert sarımsak tadını yumuşatmak için de bir tavada biraz tereyağı eritin ve eridikten sonra ezdiğiniz sarımsakları önce bu tereyağının içine ekleyin. Naneyi de doğrudan haydarinin içerisine en son koymak yerine bu tereyağı ile pişirirseniz hem homojen; hem de daha lezzetli bir nane aroması elde etmiş olursunuz. Marketten hazır nane almak yerine de eğer kendi kuruttuğunuz doğal naneler kullanırsanız kokuları e lezzetleri de çok daha farklı olacaktır.

Tereyağını tavadan yoğurtların karışımının üzerine gezdirerek döktükten sonra yavaş yavaş ve yedire yedire iyice karıştırın. Karıştırırken yoğunluğun tüm alanlarda eşit olduğuna ve sert topakların tamamen eridiğine emin olduğunuzda üzerinde gezdirerek tuz ekleyerek biraz daha karıştırın.

Hazırladığımız haydari, tereyağını tavada erittiğimiz için şu an sıcak, ama soğuk yendiğinde lezzetli olan bir meze oluğu için karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra buzdolabına kaldırarak en az 1-2 saat bekletin. Dolaptan çıkardığınızda hem soğumuş, hem de yoğunluk olarak biraz daha yoğun bir kıvama gelmiş olacak; servis etmeden önce üzerine hafiften biraz zeytinyağı gezdirebilirsiniz. İster ekmeğinize sürün, ister tabağınızın yanına alın. İçerisine salatalık doğrayanlar da var ama o zaman cacık olduğu için ben bu şekilde yemeyi seviyorum haydariyi.

H.Ünal

20.06.2020 23:31

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Haydari Nasıl Yapılır ve Tarifi Güzel Yapan Detaylar Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.