5.00 / 1 oy

Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?

Havale, aynı bankada farklı müşterilerin vadesiz hesapları arasında yapılan para transferi anlamına gelmektedir. EFT ile havale işlemleri birbirine karıştırılsalar da EFT işlemi farklı bankalar arasındaki para transferleri anlamına geldiği için birbirlerinden farklı transfer süreçleri vardır.

Bkz: EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?

Havale işlemlerinde bankalar masraf talep edebilmektedirler ancak Enpara gibi şubesiz bankalarda havale işlemleri de ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedirler. Ayrıca maaş müşterisi olan kişiler için de bankalar genellikle ücretsiz havale yapabilme avantajı sağlamaktadırlar.

 

Bankalar kapalıyken havale yapılabilir mi?

Havale işlemleri haftanın her günü ve her saatte yapılabilirler. EFT işlemleri ise sadece hafta içi ve resmi tatil olmayan günlerde mesai saatleri içerisinde yapılabilirler.

Not: Aralık 2020'den itibaren EFT işlemleri de havale işlemleri gibi haftanın her günü 7/24 yapılabilir hale gelecekler. Bkz: EFT Saat Limiti Ne Zaman Kalkıyor?

 

Havale Nasıl Yapılır?

Havale yapabilmek için banka şubenize gidebilir ya da telefon bankacılığı kullanabilrisiniz. Ancak internetin yaygınlaşması sayesinde artık bankaların internet sitelerinden ya da akıllı telefon (Android ve IOS) uygulamalarından havale işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Hatta düzenli havale talimatı vererek aidat ödemelerinizi gerçekleştirebilir ya da kira gibi ödemelerinizi de yapabilirsiniz. Geçmiş havale işlemlerinizi listeleyebilir ve dilediğinizi tek bir tuş basımı ile tekrarlayabilirsiniz.

Havale işlemlerinden sonra hesap hareketlerinizde bir oynama olacağı için bankalar sms ile müşteri talebine bağlı olarak bildirim gönderebilmektedir. Güvenlik açısından bankanızdan bu bildirimleri de açtırmanız ve sizden habersiz olabilecek bir para transferi durumunda hemen haberdar olarak bankanıza şüpheli işlem bildirimi yaparak işlemin iptalini talep edebilirsiniz.

yemenuss

12.11.2020 12:49

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.