5.00 / 1 oy

EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?

EFT (Elektronik Fon Transferi), bir bankadan farklı bir bankaya para transferi gerçekleştirebilmek için yapılan işleme verilen isimdir. Havale işlemi ile karıştırışsa da havale işlemleri aynı bankada farklı müşterilere ait hesaplardan yapılan para transferleri anlamına gelmektedir. EFT işleminde ise para transferi bir bankadaki vadesiz TL hesabından başka bir bankadaki bir TL hesabına gerçekleştirilir.

Bkz: Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bankalar havale işlemlerinden genellikle masraf almasalar da EFT işleminden ücret talep edebilmektedirler. Bazı bankalar tüm tutarlar için sabit bir EFT masrafı talep ederken bazı bankalar ise tutarın bir oranı olarak EFT masrafı belirleyebilmektedir. Ancak son yıllarda Enpara gibi şubesiz bankacılık hizmeti veren işletmeler sayesinde EFT ve havale gibi para transferleri ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Ek olarak EFT yapacaksanız ve düzenli maaş aldığınız bir banka ile çalışıyorsanız maaş müşterisi olduğunuz banka da size ücretsiz EFT hizmeti sunabilir.

EFT işlemleri sadece resmi tatil olmayan günlerde mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır, ancak kısa bir süre sonra EFT işlemleri de havale işlemleri gibi haftanın her günü ve her saatte (7/24) yapılabilir olacaklar.

Bkz: EFT Saat Limiti Ne Zaman Kalkıyor?

EFT işlemleri havale işlemlerinden biraz daha uzun zaman almaktadır. Havale işlemi 1-2 dakika gibi sürelerde gerçekleşir ancak EFT işlemleri yoğunluğa bağlı olarak 2 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir. Bankalar arası para transferleinde hatalı para gönderim işlemlerini engellemek amacıyla bankalar para transferlerini kontrol ederler ve alıcı bilgileri doğru ise eft'ye onay verirler. Bu işlem de özellikle kamu maaş ödemelerinin yapıldığı günlerde para transferlerinin sayıları arttığı için eft'lerin ulaşma süresini uzatmaktadır.

EFT işlemlerini şubeden ve telefon bankacılığı ile de yapabilirsiniz ancak bu işlem bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bankalar da şubelerinde daha az yoğunluk olması amacıyla internetten yapılan para transferleri için daha az masraf ödemesi alarak müşterilerini internetten EFT yapma konusunda cesaretlendirmektedirler. İnternetten EFT yapabilmek için bankaların farklı arayüzleri olsa da transfer seçenekleri iki şekilde genellenebilir:

1 - Bankanın internet sitesinden müşteri girişi yaparak para transferleri menüsünden EFT'yi seçmek

2 -  Bankanın Android ya da IOS akıllı telefon uygulamasını kullanarak giriş yaptıktan sonra arayüzden para transferi menüsü altında EFT'yi seçmek

İlk kez EFT yapılan hesaplar için bankalar sms doğrulaması istemektedir. Güvenlik amacıyla bankanızdan para transferleri durumunda size sms göndermesini de talep edebilirsiniz, böylece sizden habersiz olası para transferleri konusunda hızlı şekilde haberdar olmuş olursunuz ve bankayı arayarak şüpheli işlem bildirimi yapabilirsiniz.

yemenuss

12.11.2020 12:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.