5.00 / 1 oy

Antibakteriyel sabunlar virüse karşı etkili mi?

Korona virüsün hayatımıza girmesiyle hijyen anlayışımızda da değişiklikler olumlu ve olumsuz olarak karşımıza çıkmaya başladı. Covid-19'dan korunmak için en etkili yöntemlerde öncelikle el temizliği, maske takmak ve mesafeyi korumak gelmekte. El yıkamak ise 20 saniyenin altında olmamalı. Sabun konusunda insanların aklının karıştığı ve sıvı sabun olarak daha çok antibakteriyel sabunlara (Protex ve Aktivex gibi) yöneldikleri gözlenmektedir. Fakat antibakteriyel sabunlar bakterileri öldürmekte etkili olurken virüsler için etkili değildir. Ayrıca sürekli elinizin bu tarz antibakteriyel sabunlar ile uzun süreler boyunca yıkanması cildinizin mikrobiyomunu bozmuş olacaktır. Normal katı sabunlar antibakteriyel sabunlardan çok daha etkilidir. 

Salgından bağımsız olarak Aktivex antibakteriyel sıvı sabun hakkında çıkan çevreye karşı tehlikeli uyarısını içeren kutu arkasındaki ikinci bir etket ise bir ara bu ürün hakkında soru işaretleri barındırsa da şu günlerde bu konu tamamen unutulmuş bu ürün de karaborsaya düşmüş şekilde fiyatları uçuştur. Hakkında yazpılan en önemli şikayetten biri, bu sabunların egzamaya sebep olduğu yöünde. Dolayısıyla kullanırken cildinizi gözlemleyin. Normalden daha fazla ellerimizi yıkadığımız şu günlerde nemlendiri ile desteklemek önemli. 

menekşe

18.11.2020 14:43

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Antibakteriyel sabunlar virüse karşı etkili mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.