5.00 / 1 oy

Göz rengi değiştirilebilir mi?

Göz renginin kalıcı olarak değişmesi bebeklerde mümkün olan bir durum. Hatta sıklıkla bbebeklerin 6 aya kadar koyu mavi ya da yeşile yakın ela olan göz renklerinin bir süre sonra kahverengiye ya da koyu yeşil renge sadece güneşte renginin açıldığının görülmesi. 

Benim vurgulamak istediğim ise bildiğiniz kahverengi hatta siyah göz rengine sahip olan birinin göz renginin bir gün bir baktığınızda masmavi olduğu! Renkli lens olduğunu düşünebilirsiniz ilk başta fakat olmadığını kendi söylediğinde işin rengi değişiyor. Hayal meyal hatırlıyorum Özcan Deniz’in bir ara birlikte olduğu, ünlü avına çıkan ve ünlü olmak için katılmadığı yarışma, televizyon programı olmayan bi kız vardı. O sanırım yaptırmıştı, gözlerini maviye çevirttirmişti de tüm haber kanallarına konu olmuştu. Bir o kız bir de uzaktan tanıdığım başka bir kız yaptırmış bu göz rengi değiştirme ameliyatını, hem de hiç bir sağlık sorunları olmadığı halde, sadece beğenilmek uğruna. 

Renkli lens kullanarak geçici olarak göz renginizi değiştirebilirsiniz eğer renkli gözle nasıl olduğunuzu merak ediyorsanız. Fakat, göz rengini kalıcı olarak değiştirmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. 

1.    İris implant cerrahisi: Doğuştan ya da herhangi bir travma sonucunda irisin (göze rengini veren bölümün) kısmi olarak ya da tamamen olmadığı durumlar olabilmektedir. Bu durumlarda irisin ön kısmına hastanın göz rengine en yakın ve uygun olduğuna karar verilen yapısı silikon olan yapay bir iris konulmaktadır. 

2.    Lazer ameliyat: göze rengini veren pigment hücreleri irisin stroma kısmında bulunmaktadır. Lazer ışınları ile düşük enerji verilerek pigment hücreleri silinir, böylece gözdeki koyu renkli pigment hücrelerinin azalması sağlanır. Koyu renkli hücreler ne kadar azalırsa göz rengi de o derece açık renk olur fakat bu uygulamada gözün ne renge döneceği kesin olarak bilinememektedir. 

İlk yöntem tamamen tedavi amaçlı olurken ikinci yöntem para kazanma amacı gütmeyen sağlık kuruluşları tarafından önerilmemektedir. 
 

duyguyksl

10.01.2021 21:52

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Göz rengi değiştirilebilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.