5.00 / 1 oy

Drone En Fazla Ne Kadar Yükselebilir?

Drone teknolojisi konusunda bir sorum var, drone'lar en fazla ne kadar yükseğe çıkabilirler? Drone'un çalışabilmesi ve yükselebilmesi için pervanelerinin ve sensörlerinin çalışması gerektiğini biliyorum, muhtemelen içinde belirli bir yüksekliği aşmasını engelleyen yazılımlar da vardır ama tüm bu sınırlayıcı etkenlerin olmadığını varsayarak soruyorum, bataryası da saatlerce uçmaya yetecek kadar güçlü ve yükselmesini engelleyecek kadar da hafif bir batarya olsun. Hava da bu deneyin yapılacağı gün rüzgarsız olsun varsayım olarak.

Drone uzaya kadar çıkabilir mi gibi absürt bir soru olarak değil, mesela atmosferin belli bir katmanına kadar yükselebilir mi? Ya da yükselmesini engelleyen sınırlayıcılar nelerdir? Mesela iyonosferin radyo dalgalarını iletmesi ile ilgili olarak bu katmanda ya da bir üstündeki eksosfer katmanında sıcaklığa ya da basınca bağlı olarak bozulabilir mi?

Edit: DJI Mavic 2 Zoom modeli drone 40 dakika boyunca havada kalabiliyormuş, uçabildiği en uzak mesafe ise 40 dakikaymış. Mesela bu drone'u 40 dakika boyunca yukarı doğru uçacak şekilde programlarsak daha fazla yükselmesini sağlayacak olan sınırlayıcı etken ne olur ve atmosferin hangi aşamasında karşısına çıkar?

eray111

10.09.2020 21:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Drone En Fazla Ne Kadar Yükselebilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.