5.00 / 1 oy

FUD Nedir? FUD Açılımı ve FUD'un Anlamı Nedir?

FUD, İngilizce fear, uncertainty, and doubt (korku, belirsizlik ve şüphe) kelimelerinin kısaltması ile oluşmuş bir terimdir ve kripto para piyalaları gibi finansal piyasalarda yatırımcı psikolojisinde etkisi ile son zamanlarda oldukça kullanılır olmuştur. Aslında FUD'un etkisi sadece finansal piyasalarda değil, pazarlamadan siyasete kadar birçok alanda kullanılan bir kitlesel manipülasyon yöntemidir.

FUD, genellikle ana akım medya tarafından karalama kampanyası, korkutma algısı ya da itibar düşürücü yorumlar yaparak gerçekleltirilir. Örneğin bitcoin'in yakın zamanda düşeceği konusunda bir grup bilirkişinin canlı yayında görüş birliğinde olması FUD'a bir örnek olarak verilebilir.

Pazarlama kampanyalarında rakip şirketlerin ürün ya da hizmetlerini kötülemek amacıyla düzenlenen dağınık ve sahipsiz reklam kampanyalarında da yine FUD kullanılmaktadır ancak ticari bir işletmenin takip bir işletmeye bu şekilde zarar vermesi yasal olarak serbest olmadığı için bu gibi kampanyalar bugün özellikle twitter, facebook ve instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden bot hesaplar ile yapılmaktadır.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: HODL Ne Demektir ve Kripto Paralarda Ne Anlama Gelir?

bkz: Cameo ne demektir?

bkz: ytd ne demektir ve yasal bir koruyuculuğu var mıdır?

bkz: Stake etmek ne demektir?

bkz: Temettüsüz İşlem Tarihi Ne Demek?

bkz: Dızlamak Ne Demek?

uguloglu

27.05.2021 18:08

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 20 Eylül 2022 07:14
    0

    özellikle kripto para borsalarında yayılan haberler ile fazlasıyla kullanılan bir araç. hatta diyebilirim ki sosyal medya bugün geldiği noktada olmasaydı kripto paralar bu kadar volatil olmazlardı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
FUD Nedir? FUD Açılımı ve FUD'un Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.