5.00 / 1 oy

FOMO Nedir? FOMO Açılımı ve FOMO'nun Anlamı Nedir?

FOMO, İngilizce fear of missing out (kaçırma korkusu) kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve bireylerin sürekli olarak gündemi ya da fırsatları kaçırmaktan korkması anlamına gelmektedir.

FOMO, özellikle kripto para piyasalarının popüler olması ile birlikte son zamanlarda herkes tarafından öğrenilen bir terim oldu. Bunun sebebi, insanları kripto para satın almaya iten en temel etmenlerden birisinin aslında FOMO olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin bir kişinin çevresindeki insanlar sürekli olarak kripto para piyalalarından nasıl para kazandıklarını ve ileride bu sayede çok zengin olacaklarını ikna edici bir şekilde anlattıkça bu kişiler de bir fırsatın olduğunu ve yararlanılmazsa kaçacak olduğunu düşünerek fırsatlarda yer almak isterler. Ancak bu tip balonlarda kişisel görüşüm, herkes aynı anda zengin olamayacağı için en alakasız kişilerin bile bu piyasalara girmeye ikna olduğu nokta artık balonun patlama anının hemen öncesi demektir.

FOMO, sosyal medyanın herkes tarafından kullanılır ve çok aktif olması ile birlikte insanların gündemi yakalayamama ya da yeni bir espriyi anlayamama kaygılarını da beraberinde getirmiştir ve hatta instagram'da yeni bir paylaşım yapınca acaba kaç kişi like atmış diye sürekli merak edip telefonu elden bırakamamak da bir FOMO etkisidir. Bilginin bu kadar çok olduğu ve gündemin bu kadar hızlı değiştiği bir ortamda FOMO etkisinden uzak durabilmek de açıkçası özel bir çaba gerektirmektedir.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: FUD Nedir? FUD Açılımı ve FUD'un Anlamı Nedir?

bkz: ATH neyin kısaltmasıdır ve anlamı nedir?

bkz: Ölünün Gözlerine Bozuk Para Koyma Geleneğinin Anlamı Nedir?

bkz: Ölünün Karnına Bıçak Konmasının Anlamı Nedir?

bkz: Ad Hominem Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

bkz: Şahtı Şahbaz Oldu Atasözünün Anlamı Nedir?

uguloglu

27.05.2021 19:21

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 12 Şubat 2022 05:34
  3

  artık iyiden iyiye fiil olarak da kullanılır oldu ve dilimize yerleşti. özellikle kripto paralarda olası çıkış ve düşüş senaryoları çok yaygınlaşınca insanlar bu duyumlardan etkilendiklerini "fomolanmak" olarak ifade ediyorlar. misal bir işleme girdikten sonra gereksiz fomolandım terste kaldım diyen insanlara artık sıkça denk gelebilirsiniz

 • 14 Kasım 2021 18:26
  2

  black friday indirimlerinde de gördüğümüz gibi fırsatları kaçırmaktan korkmak ve bu sebeple aslında ihtiyaç bile olmayan bir çok eşyayı satın almak aslında fomo'ya güzel bir örnektir. işin en üzücü kısmı da gerçek olmayan indirimlerde önce bindirim sonra indirim yaparak 100 TL'lik ürünü 150 TL olarak gösterip sonra sözde indirimle 120 TL'ye kitlemeleri.

 • 14 Kasım 2021 20:57
  1

  gündemi kaçırmaktan korktuğum için hiç ilgimi çekmeyen onlarca şeye, sosyal medyaya ve uyduruk dizilere zaman harcamaktansa kendi zevklerime uygun alanlarda daha derin araştırmalar yapmayı tercih ederim. popüler kültür bu yüzden fomo'nun kralıdır ve popüler kültürü yakalamaya çalışan kişiler hayatları boyunca tüm zamanlarını ve paralarını gündemi kaçırma ve güne ait olamama korkusuyla harcamak zorundalar.

 • 15 Kasım 2021 00:52
  0

  fomo'nun tersini yapacağım derken arada çok güzel eserleri kaçıran kişilere üzülmekle birlikte ben de popüler kültürün dayatma zevksizliğine karşıyım. ama sırf izlemek çok moda ve herkes izliyor diye de squid game dizisini izlemeyecek değilim. kripto para almak da fomo ile fazlaca ilişkilendiriliyor ama uzun vadeli bir yatırım aracı olarak düşünüldüğü sürece bence yerinde bir yatırım seçeneği.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
FOMO Nedir? FOMO Açılımı ve FOMO'nun Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.