5.00 / 1 oy

Ölünün Gözlerine Bozuk Para Koyma Geleneğinin Anlamı Nedir?

Önceki yazımda yeni öğrendiğim için heyecanla buradan da benim gibi meraklı arkadaşları bilgilendirmek için Ölünün Karnına Bıçak Konmasının Anlamı Nedir? yazısını yazmıştım, bu yazımda da ölülerin gözüne bozuk para koyma geleneğinin nereden geldiğini ve anlamını araştırmış birisi olarak bu konuda kısa bir şekilde bilgi vermek istiyorum.

Eski yunan mitolojisinde ölülerin ruhları yeraltı dünyasına gitmektedir ve bu yeraltı ölü dünyasının hakimi de Hades'tir.  Chronus ve Rhea'nın üç oğlundan birisidir. İki kardeşi ile birlikte dünyayı bölüştüklerinde kardeşleri Zeus su üstü dünyayı, Poseidon ise denizleri alırlar. Hades ise denizlerin de altında kalan ve ölülerin ruhlarının gideceği yeraltı dünyasını Persephone ile birlikte yönetmektedir. Ölüler dünyasının hakimi Hades'tir.

Yeraltı dünyasında 5 adet nehir vardır (Styx, Acheron, Lethe, Cocytus, Phlegethon). Ölüler ile canlılar arasında akan nehir ise Styx'tir. Ölülerin de ölü diyarına geçebilmek için Styx nehrini geçmeleri gerekmektedir ancak bu nehir geçmesi çok zor bir nehirdir. Nehirde ise Charon adında maddiyatçı bir tekneci ruh vardır ve ölüleri ölüler diyarına geçirmek için para almaktadır. Eğer parası olmayan bir ölü iseniz ölüler diyarına geçemeden binlerce yıl Styx nehrinin karşısında kalınabilir. Charon'a Styx nehrinden geçerken verilebilmesi için ölen kişilerin yakınları da ölen yakınlarının gözlerine obol adını verdikleri parayı koyarlarmış ki ölen kişi ölüler diyarına geçebilsin.

gonulcelen

08.01.2021 20:34

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ölünün Gözlerine Bozuk Para Koyma Geleneğinin Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.