5.00 / 1 oy

Facebook Kodmatik nedir ve nasıl kullanılır?

önceki sorumda facebook'a giriş yapamıyor olduğumdan ve iki faktörlü kimlik doğrulaması yapmamı istediğinden bahsetmiştim. Böyle bir uygulama bulamayınca ben de aynı sayfadaki "Kimliğini başka bir şekilde mi doğrulaman gerekiyor?" butonuna tıkladım ve açılan seçenekler arasında Facebook Kodmatik diye bir kimlik doğrulama seçeneği olduğunu fark ettim. Bu arada diğer seçenekler de giriş yaparken kimlik doğrulaması yapamayanlar için yeterince yardımcı oluyorlarmış. Örneğin facebook'a zaten giriş yaptığın bir cihaz varsa oraya gelen bildirim ile kimlik doğrulaması yapılabiliyormuş ya da kısa mesaj göndererek gelen kodu girmek suretiyle yine facebook'ta kimlik doğrulaması yapmak mümkünmüş. Neyse, ben kodmatik nedir bunu merak ettim ve bulduğumu da buradan paylaşmak istedim.

Örnek üzerinden gidersek diyelim ki bilgisayarınızdaki tarayıcıdan facebook'ta oturum açmak istiyorsunuz ve faceook da sadece şifreni girerek oturum açamazsın diyor (güvenlik ayarları ile bu seçim yapılıyor) ve kimlik doğrulaması yapabilmen için kodmatik kullanmak gerekiyor. Telefonunuzdaki facebook uygulamasını açın ve üst üste yatay 3 çizgi ikonu ile gösterilen Diğer butonuna tıklayın. Açılan seçenekler arasında Yardım ve Ayarlar (Settings&Privacy) var. Kodmatik ise ingilizce Code generator olarak geçiyor. 6 haneli bir kod üretiyor ve bu kodu da tarayıcınızdaki kod alanına girdiğinizde kimlik doğrulama işlemi tamamlanmış oluyor. Sonrasındaki ekranda da tarayıcıyı kaydet diyerek kimlik doğrulama işlemini tekrar yapmaya gerek kalmadan otomatik olarak facebook'a giriş yapabilirsiniz.

davey jones

14.09.2019 01:03

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 23 Eylül 2021 11:24
    1

    yeni bir bilgisayarda tarayıcıda facebook oturumu açmak için benden de kodmatik şifresi istedi, telefondaki facebook uygulamasından kolaylıkla araçlar altında kodmatik diye aratarak bulabilir ve kodunuzu alarak oturumunuzu açabilirsiniz. iyi ki de böyle güvenlik araçları var, yoksa eskiden şifreyi tutturan oturum açabiliyordu ve şimdiki gibi her şey dijital olsaydı ne yapardık çok merak ediyorum.

  • 18 Aralık 2021 10:42
    0

    bence çok faydalı bir araç, her ne kadar ilk kez kullandığım cihazlarda her seferinde yeni bir kod üretmem gerekiyor olsa da en azından facebook hesabımın böyle bir güvenlik kalkanına sahip olduğunu bilmek rahatlatıyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Facebook Kodmatik nedir ve nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.