5.00 / 1 oy

Alan adı almak için namesilo mu namecheap mi daaha mantıklı?

Tüm alan adlarımı yerli bir hosting firmasına taşımıştım ama yenileme ücreti olarak çok anlamsız bir para istedikleri için bu sefer daha güvenilir bir firmaya taşımaya karar verdim. Maalesef birkaç yıldır hem barındırma hizmetlerinde, hem de alan adı transferlerinde bu sorunu yaşıyorum. İlk yıl çok güzel fiyatlarla sizi kendilerine çekiyorlar ve ertesi yıl yenileme ücreti olarak ilk yılki ücretin neredeyse iki katı ücret talep ediyorlar. Onlarca alan adı ve barındırma hizmeti için (hele bir de mail hosting varsa kolay gelsin) bu transferleri tamamlamak günlerinizi alıyor. Bunu onlar da bildiği için gelişine pis burun vurmaktan çekinmiyorlar. Bir de dolar kuru 8'in üzerine çıkınca basit bir domain için artık alıp saklamasak mı diye düşünür olduk.

İnternetten çok araştırma yaptım, reddit'te de insnaların alan adlarını almakttan çok memnun oldukları iki adet firma var. Bunlardan ilki namesilo, ikincisi ise namecheap. Alan adının nerede bulunduğunun sitenin performansı ile bir ilişkisi yok, zaten dns tanımlayıp eski barındırma hizmetlerinize yönlendiriyorsunuz. Ama alan adınızı aldığınız firmada aramanız gereken iki önemli özellik var:

- Alan adınızı kaybetmemeniz gerek, örneğin facebook.com alan adı bir barındırma firmasında sizin adınıza satın alınıyor. Siz bu alan adı ile alıp yürürseniz alan adına çökmeyecek kadar kurumsal ve dürüst bir firma olmalılar.

- Whois bilgilerini koruma hizmetini artık bazı firmalar ücretli olarak veriyorlar. Alan adının size ait olduğunu dışarıdan whois sorgusu ile görmelerini istemiyorsanız ve bu basit işlem için de az bile olsa bir ödeme yapmak istemiyorsanız ücretsiz whois protection hizmeti veren bir hosting firması tercih etmelisiniz.

Ben bu yıl namesilo'ya ve namecheap'e geçmeye karar verdim (alan adlarını yarı yarıya dağıtıp hangisinde kalacağıma önümüzdeki yıl karar vereceğim). com alan adı için yıllık ücret 9 dolar (küsüratları yuvarladım). DNS yönetimi ve whois kayıt güncelleme işlemleri de ücretsiz.

namesilo domain

Her ikisinde de whois korumanın ücretsiz olduğu yazıyor ama deneyince sürpriz var mı yok mu göreceğiz.

namecheap domain

Angular Elden Gidiyeah

28.10.2020 14:01

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Alan adı almak için namesilo mu namecheap mi daaha mantıklı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.