5.00 / 1 oy

EYT rafa mı kalktı?

Az önce twitter'da bir vatandaşın emeklilikte yaşa takılan kişilerin durumlarına ilişkin sormuş oldukları soruya Recep Tayyip Erdoğan'ın "40-50 yaşında emeklilik mi olur Allah’ını seversen?" diye cevap verdiğini görünce EYT'nin gündemde olmadığı sonucunu çıkardım. 40 yaşın emekli olmak için ben de çok erken olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki insanlar da zaten bir yandan emekli maaşı bağlandıktan sonra bir yandan da nasıl kayıt dışı çalışır da para kazanırım onun hesabını yapıyorlar benim gözlediğim kadarıyla. 65 yaş emekli olmak için çok geç diyenlere de haklılıkp payı versem de insanların en bilgili ve tecrübeli oldukları dönemde verimliliklerini tamamen sonlandırmak istemeleri de büyük bir enerji kaybı gibi geliyor bana.

Emekli olmak gibi bir durumum ya da niyetim yok ama durumu okumak adına şunu söyleyebilirim ki herkes kendi durumuna göre yorum yapıyor. Emekliliğe hak kazanmış ama yaşa takılmış olan insanlar ilgili düzenlemenin sağlanmasının hak olduğunu savunuyorlar, diğer taraftan yaşı daha genç olup da emeklilik için her türlü 65 yaşını bekleyecek olan insanlar da kendilerine bu hak tanınmayacağı için bu düzenlemeye karşı çıkıyorlar. Gerekçe olarak da erkenden emekli olacak kişilere bağlanacak maaş ödemelerinin sosyal güvenlik sistemini iyice bozacağını gösteriyorlar. Tarafsız olarak yorum yapmak isterseniz buyrun tartışalım, sizce EYT düzenlemesi yapılmalı mı yapılmamalı mı?

ercan ongun

27.10.2019 14:35

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 10 Aralık 2021 13:58
    0

    bence gündeme getirilmesi bile pek etik değil, zaten bahsi geçen ödemelerin yük olarak ne kadar fazla olduğunu herkes biliyor

  • 5 Aralık 2021 21:28
    0

    bu ara yine gündemde ama eyt'li olmayıp da eyt'lilerin emekliliğe hak kazanmasını destekleyen kimseyi daha görmedim. siyasiler de bu kararın finansal yükünün farkında olmalı ki kesin olarak çıkacak ya da çıkmayacak gibi bir söylem daha hiç duymadım.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
EYT rafa mı kalktı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.