5.00 / 1 oy

Eve mi yatırım yapılmalı almalı yoksa hisse senedi mi alınmalı?

Borç, miras ve birikim derken elimde ufak tefek bir meblağ para oluştu, bu parayı da değerini kaybetmemesi için geçici olarak günlük vadeli olacak şekilde bankaya yatırdım ama bir yandan da kalıcı olarak nasıl bir yatırım yapmam gerektiğine karar vermeye çalışıyorum. Kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte yeni bir konut fiyatları balonu oluştu ve konut fiyatları tüm zamanların en zirve seviyesine ulaştı, öte yandan gelir vergisi ve evlerin zamanla eskiyor olmaları da kafamı kurcalayan diğer faktörler. Ancak Türkiye'de evlerin son 15-20 yıldır enflasyon üzerinde prim yapıyor oldukları gerçeğini de düşününce gelecekte ev sahibi olmak muhtemelen daha da zor olacak ve sahip olunan evlerin de fiyatları, durumlarına bakılmaksızın artmış olacak. İşin diğer yüzü ise hisse senedi satın almak. Çok hakim olduğum ve araştırdığım bir konu olmamasından dolayı hisse senedi alma konusunda da çekinceliyim ama kazıklanma korkusu yok, aldığım şeyin bozuk çıkmasına imka yok ve temettü geliri sağlaması potansiyeli de olduğu için iki seçenek arasında kararsızım. Sizce yatırım olarak ev mi almalı yoksa hisse senetlerine mi yatırım yapılmalı?

mayatita

29.06.2020 17:50

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 24 Mart 2022 23:44
    7

    enflasyonist ekonomilerde uzun vadeli borçlamarak yatırım yapmak her türlü kazandırır, ilk 1-2 yıl sizi çok zorlayan kredi ödemeleri sonraki yıllarda enflasyonla birlikte eriyerek bütçenizde daha az yük olmaya dönüşürken bu yatırımlardan elde ettiğiniz kazançlar da enflasyon ile birlikte artarak borçları öder seviyeye erişecek ve sonrasında da kazanca dönüşecektir. dolayısıyla bana sorarsanız uzun vadeli borçlanarak ev alıp kiraya vermek özellikle mükemmel bir yatırım aracı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Eve mi yatırım yapılmalı almalı yoksa hisse senedi mi alınmalı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.