5.00 / 1 oy

CDS Primi Nedir?

CDS (Credit Default Swap),  tanım olarak bir alacaklının (ülke ya da şirket olabilir) alacaklarını üçüncü bir tarafa (sigorta şirketi gibi) prim ödeyerek sigortalaması işlemine verilen addır. Örnek vererek açıklayacak olursak A ülkesinin/şirketinin B kurumundan borç para almak istediğini düşünelim. B kurumu eğer alacaklarını zamanında eksiksiz olarak tahsil edebileceğinden şüphe duyuyorsa C sigorta şirketine giderek belirli bir prim ödemesi karşılığında alacaklarını sigortalatmış oluyor, her 100 birimlik alacağına karşılık ödeyeceği prim miktarına da CDS adı veriliyor. Ülkenin ya da şirketin borcunu geri ödeyebileceğine duyulan güven azaldıkça da bu prim miktarı artış gösteriyor. Bu prim fiyatlaması, araç sigortalarında sigorta priminin belirlenmesindeki prensiplere oldukça benzerlik gösterir. Eğer bir araç şoförünün kaza yapması olasılığı yüksek olarak değerlendiriliyor ise sigorta primi de daha yüksek olur, kişi kaza yapmadıkça primi de düşer.

CDS, baz puan adı verilen (bps - basis point) bu puanlama sisteminde veriler sürekli olarak güncellenmekle birlikte internetten erişilebilir ve Türkiye'nin son durumunun 600 bps'ye yaklaşmakta olduğu görülebilir. Bunun matematiksel olarak ifadesi şudur: sigorta şirketi, Türkiye'nin 100 birimlik borçlanmasını sigortalamak için 6 birim prim talep etmektedir. Dolayısıyla Türkiye'ye borç verecek bir kurum da bu prime katlanmak durumunda olacağı için borcun üzerine bu masrafları da ekleyecektir ve borç almak da daha maliyetli bir işlem olmaya başlayacaktır. Diğer bazı ülkelerdeki cds primlerinin de ekonomik değerlemelerine göre aşağıdaki gibi fiyatlandığını görebilirsiniz:

5 Yıllık CDS için:

Danimarka: 10

İsveç: 10

Hollanda: 12

Japonya: 17

Çin: 41

İspanya: 60

Rusya: 93

İtalya: 143

Yunanistan: 442

Arjantin: 6700

yemenuss

12.08.2020 07:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 31 Aralık 2021 21:21
    0

    Kasım 2021'de zirve görüldü ama şu an düşüş başlamış durumda

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CDS Primi Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.