5.00 / 1 oy

YÖKDİL sınavı dil tazminatı için kullanılabilir mi?

Yabancı dil bilginizi belgelendirmek istemeniz durumunda girebileceğiniz sınavlar Toefl, IELTS, YDS, YÖKDİL olmak üzere çeşitli olsa da bu sınavların hepsi kamu kuruluşunda çalışıyor ve yabancı dil tazminatı almak istiyorsanız geçetli değildir. Yanlışlıkla muhasebe birinde çalışan kişi yabsncı dil tazminatında geçerliliği olmayan bir sınav notunuza istinaden size yabancı dil tazminatı ödemesi durumunda geriye dönük faiz ödemesi ile size ödenmiş olan dil tazminatını geri alacaktır. 

Eskiden KPDS ile alınan yabancı dil puanı dil tazminatı için yeterli olurken artık ÜDS de dahil olmak üzere tüm yabancı dil sınavlarının tek bir çatı altında toplanarak Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan ve yapılan Yabancı Dil Sınavı’ndan  (YDS) alınan notlar geçerli olmaktadır. Kamu kuruluşlarında çalışan memurlar ve üniversitelerde çalışan akademisyenler YDS’den almış oldukları yabancı dil puanları ile A, B ve C seviyeleri olmak üzere farklı tutarlarda dil tazminatı almaya hak kazanırlar. YDS dışında girilien sınavlardan yabancı dil tazminatı alınamazdı. 

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavı 2017 yılında yapılmaya başlanmış ve Anadolu Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta ve yürütülmekteydi. Sonrasında YÖKDİL sınavını da Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) yapmaya başladı. YDS’nin zorluk seviyesini girenler bilir. YÖKDİL ilk zamanlar sadece alana yönelik olmasının da getirdiği artıyla YDS’ye kıyasla biraz daha çözülebilirdi. Şimdi neredeyse YDS ayarında zor olan YÖKDİL sınavı ÖSYM tarafından yapıldığı için acaba yabancı dil tazminatı alabilmek için geçerli bir sınav mı? Bilenler yazabilirse çok sevinirim. 
 

aylagunes

16.01.2021 21:23

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
YÖKDİL sınavı dil tazminatı için kullanılabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.