5.00 / 1 oy

Evde Brisket Yapmak İçin Kasaptan Almam Gereken Et Nedir?

İnternetteki brisket videolarını izleyice gaza geldim, bir şekilde ben de bunu evde yaparım dedim. Ama fırında ama mangalda bir şekilde bu brisket pişer. Pişirme süreleri olarak 12 saatlerden falan bahsediyorlar ama ortaya çıkan eti görünce ölmeden bir şekilde bunu denemem gerek dedim kendi kendime. Sitede de çok sayıda et ve barbekü yazısı paylaşıldığını gördüğüm için şifayı dışarıda arayacağıma buradan sormak istedim. Dışarıda brisket yemeye kalksak yapan yer de azdır, onlar da muhtemelen araba parası isterler bunun pişmişine.. Göz görmeyince simitle de geçer muhtemelen ama instagram ve youtube herkesi daha lezzetli şeyler istemeye zorluyor, hayata da bir kere geldim diyor insan bir yerden sonra.

Sıfırdan başlayalım, evde brisket yapmak istiyorum diyelim. Evde büyükçe bir mangal da var, ama uygun değilse fırın da var. Peki başka hangi malzemelere ihtiyacım olacak?

Daha çok merak ettiğim soru ise kasaba gittim diyelim. Bana bi brisket sar desem ne demek istediğimi anlayabilir mi? Brisket muhtemelen bizin gündelik alışveriş yaptığımız türden esnaf olan kasapların pek bildikleri bir et türü değildir. Peki brisket ne diye sorarsa hangi hayvanın neresi olduğunu nasıl anlatabilirim? Nereden nasıl kesmeli ve keserken nelere dikkat ettirmeliyim?

 

colens-85

30.10.2020 20:57

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 4 Aralık 2021 11:53
  5

  Brisket, dana kaburga eti ile hazırlanan ve uzun pişirme ile lezzetli hale getirilen bir et yemeği. çoğu kasapta doğrudan brisket diye artık satılıyor, bilmeyenler ise dana nuar bile verebiliyor. fırın için asado da deneyebilirsiniz (bkz: Asado Nedir ve Nasıl Yapılır?)

  not: hakkıyla bir brisket pişirebilmek için smoker türü bir barbeküde 10-12 saat pişirmeniz gerekir.

 • 4 Aralık 2021 13:34
  2

  eski kasaplar brisket etini güngörmez olarak bilirler, bu türden bir kasaptan alışveriş yapıyorsanız direkt güngörmez de alabilirsiniz (komşu etlerdir, brisket aslında daha çok döşte kalan kısım). ama fırında bir yemeği 12 saat pişirmek hem çok zahmetli hem de elektrik faturası açısından çok tuzlu olacağı için brisket hazırlayan bir steakhouse restoranına gidip yerinde yemeniz daha hesaplı bile olabilir.

  eğer fümelemeye uygun bir barbekünüz varsa ve evinizin bahçesi/balkonu da müsaitse uygun kömür, odun ve baharatlarla kendiniz de brisket hazırlayabilirsiniz ama referans alabilmeniz için ilk brisketi yerinde yemeniz daha mantıklı gibi.

 • 27 Mayıs 2022 10:28
  0

  o kadar eti yiyebilecek kadar arkadaşınızın da olması lazım evde, yoksa saatlerce pişirdiğiniz kocaman etten olsa olsa yarım kilo yer sonra dolaba koyarsınız ki çıkınca da ısıttığınızda aynı tadı vermez

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde Brisket Yapmak İçin Kasaptan Almam Gereken Et Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.