5.00 / 1 oy

Evde acı sos nasıl yapılır?

15 yıl kadar önce bir arkadaşım Fas'tan ya da Cezayir'den bir acı sos getirmişti, kavanoz gibi bir şişede paketlemesi vardı ve hayatımda yediğim açık ara en iyi sostu, ama ne adı kaldı aklımda ne de logosu. Yıllarca yurt dışındaki sitelerden bu sosu aradım, acaba tadı benzer mi diye onlarca da sos satın aldım ama hiçbirisi bana bu sosun verdiği lezzeti vermedi. O kadar lezzetliydi ki, zaman zaman bütün bir öğünümü ekmeğe bu sosu sürerek geçiriyordum ve inanılmaz da büyük bir keyif alıyordum, bitecek diye korkarak kullanmama rağmen elbette bitti ama ben neden kavanozunu saklamayı akıl edemedim bilmiyorum. Bu sosun markasını bilen var mı diye sorsam çok saçma olur ama bu sosta olup da başka sosta bulamadığım tat, aroma ya da baharat karışımı neydi şimdi bunu merak etmeye başladım, sonuç olarak da evde kendi kendine biberli acı sos denemeleri yapmaya başlamak istiyorum. Acı sos hazırlama kitleri çıkmış ama benim tarzım değil, ben sebzesinden alıp tüm sürecini kendim gerçekleştirmeli, istediğimden istediğim kadar koymalı ve tadına da her hazırlamada istediğim gibi müdahale edebilmeliyim. Ama nereden başlamam gerektiğini bilmediğim için tarif ya da önerileriniz varsa öğrenmek isterim, teşekkür ediyorum.

serseri0981

19.12.2019 11:14

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 25 Eylül 2021 12:56
  4

  bütün acı sosyarın kaynağının biber olması gibi de enteresan bir durum var, doğada yüzlerce farklı çeşit biber var ama acı lezzeti hep biberlerden geliyor. salçasından sosuna kadar, baharatlar bile hep biberin farklı işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen tatlandırıcılar. dolayısıyla biber olmasaydı yemeklerimiz için belki acı kullanabileceğimiz fikrine bile sahip olamayacaktık.

  not: wasabi gibi istisnai bitkiler de var ama en azından bizim gündelik tükettiğimiz acı gıdaların tamamı biberden geliyor. acı patlıcan ya da acı domates gibi bir sebze bilen varsa yazsın.

 • 30 Aralık 2021 14:20
  0

  eğer sriracha biberi bulabiliyorsanız sriracha sosu yapmayı deneyebilirsiniz. jalapeno biberi ile de alternatif denemeler yapılabilir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde acı sos nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.