5.00 / 1 oy

Döküm tava nasıl temizlenir?

Hazır konuya girmişken bir de döküm tavaları nasıl temizlediğimi anlatayım. Döküm tavaları kullandıktan sonra bir süre hiç dokunmamanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur çünkü döküm tavanın özelliği zaten çok yüksek derecelerde ateşe dayanıklı olmasıı ve bu ısıyı da olabildiğince üzerinde tutabilmesidir. Dolayısıyla çok sıcaktır. Ama döküm tavanın üzerindeki yağları da en kolay temizleyebileceğiniz zaman, hafif sıcak olduğu zamandır. Mesela yemek bittikten yarım saat kadar sonra kontrollü olarak döküm tavanızın sıcaklığını kontrol edin, eğer sıcaklığı el yakmayacak kadar ılık bir seviyeye düştüyse hemen lavaboda süngerin yumuşak tarafı ile temizleyebilirsiniz. Kimileri kimyasal deterjan kullanmadığından bahsediyor ama deterjan olmadan da döküm tavalar mümkün değil temizlenmiyorlar.

Döküm tavanızı yıkadıktan sonra kurutarak kaldırmanız, uzun yıllar kullanmaya devam edebilmeniz için önemli. Kurularken havlu kağıda sürekli siyah zift gibi bir şeyler yapıştığını göreceksiniz. Bunu birkaç kere silerek atabilirsiniz ama hiç siyahlık kalmayıncaya kadar silmeye kalkmayın boşuna çünkü bu sonsuza kadar sürebilir. Hatta silmeden önce hafif bir zeytinyağı döküp üst kısmına yayıp sonra kurularsanız mevsimleme (seasoning) etkisi de devam etmiş olur. Keyifli ve afiyetli yemekler yapmanız dileğiyle..

bumerang

02.12.2019 22:35

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Döküm tava nasıl temizlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.