5.00 / 1 oy

Eski Laptop Bataryasından 18650 Pilleri Sökmek

18650 piller konusunda arayışta olduğumdan kısaca bahsetmiştim, az önce aklıma kullanmadığım eski notebook bilgisayarlarımdaki bataryaların içerisindeki lityum iyon pillerin 18650 oldukları geldi. Laptop bataryalarında gruplar halinde seri ve üst gruplarda paralel olarak bağlanmış piller kullanılıyor, seri bağlantı ile dizilen pillerde bir pilin gücünü yitirmesi, o halkanın tamamen güç verememesi anlamına geliyor, dolayısıyla da içerisinde 9-12-15 gibi üçerli gruplarla bağlanmış olan pillerde çok sayıda sağlam pil bulunması oldukça muhtemel.

Bataryayı sökerek içerisinden muhtemelen piyasada satılan lityum iyon pillerden daha kaliteli ve güçlü piller elde edeceğim için bu bataryaları sökmeyi düşünüyorum ama pillerin halen içerisinde şarj olması ve kısa devre durumunda yangın çıkabilmesinden de çekindiğim için bir bilen varsa danışmak istedim. Ne yaparsam piller arasında kısa devre olur ya da pilleri sökerken neleri yapmaya/yapmamaya dikkat etmeliyim?

oissende

25.05.2020 23:40

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Kasım 2021 00:52
    1

    18650 pil fiyatlarına bakınca piyasada satılan yan sanayi bataryaların 18650 pillerden daha ucuz olduklarına kanaat getirdim. bu da ucuz bataryaların neden ve nasıl mümkün olduklarının cevabı oluyor. en pahalı 18650 pil en kalitelisi şeklinde bir orantı yoksa kendi bataryanızı kendiniz üretmek yerine doğrudan hazır olanları alıp kullanmak daha mantıklı görünüyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Eski Laptop Bataryasından 18650 Pilleri Sökmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.