5.00 / 1 oy

OctoPrint Nedir ve 3D Yazıcılarda Ne İşe Yarar?

Yeni keşfettiğim ve Creality Ender 3 Pro'ya Uzaktan Bağlantı Kurmak sorusunda da aslında aramakta olduğumu belirttiğim program olan OctoPrint'i birazcık inceleme fırsatı buldum ve 3 boyutlu printer fikrini duyduğumdan beri bu kadar heyecanlandığımı hatırlamıyorum çünkü projeyi alıp bambaşka bir yere götüren harika bir uygulama hazırlamışlar. OctoPrint, İnternet özelliği olmayan 3d yazıcınızı uzaktan takip etmenize ve yönetmenize imkan tanıyan bir program ve tamamen ücetsiz.

OctoPrint ile uzaktan 3D yazıcıya bağlanacağız da ne olacak derseniz, yapılabilecek çok şey arasında benim en çok hoşuma gidenleri yazayım:

- Kamera ile baskının güncel durumunu uzaktan bağlanarak izlemek

- Baskıların timepalse videolarını çekme

- Cihaza uzaktan dosya göndererek baskı almayı başlatma

- Mevcut baskıların yüzdesini takip etmek

- Baskı işlemi tamamlandığında bildirim almak 

- Baskıların GCODE'larını görüntülemek

- 3D yazıcının güncel sıcaklık değerlerini görüntülemek

- Tüm eksenlerde 3D yazıcıyı uzaktan kontrol edebilmek ve hareket ettirebilmek

- Baskıyı uzaktan başlatmak, durdurmak ya da sonlandırmak

- 3D printer firmware güncelleme

OctoPrint programını indirmek için octoprint.org adresine girerek üstteki menüden Download butonuna tıklıyorsunuz. Bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle en güncel OctoPrint sürümü 0.17.0 olarak geçiyor ama ilerleyen zamanlarda daha yeni sürümlerle birlikte daha yeni özellikler eklemiş olmaları da muhtemel. OctoPrint programını 3D printer'ınıza (bende Creality Ender 3D Pro var mesela) bağlamak için bu programın çalışabileceği bir ara donanıma ihtiyacınız var, bu donanım da adını sürekli olarak duduğumuz Raspberry Pi bilgisayarı. Raspberry Pi tam olarak bir bilgisayar değil aslında, ama modern bir bilgisayarın sahip olduğu tüm temel özellikleri bünyesinde bulundurduğu için işletim sistemi kurarak bir bilgisayar olarak kullanabildiğiniz için ben bilgisayar demeyi tercih ettim.

Henüz bir Raspberry Pi sahibi olmadığım için bugün bu araştırmalarımdan sonra Raspberry Pi siparişi verdim. Raspberry Pi'nin birden fazla modeli var, alacağımız Raspberry Pi de 3d yazıcıya bağlanıp sürekli olarak burada uzaktan kontrol işlevini yerine getireceği için en gelişmiş modeli almanıza gerek yok. Ama Raspberry Pi ile geliştirebileceğiniz projelerin neredeyse snırı yok gibi bir şeymiş, bu yüzden alayım başka projeler de yaparım derseniz ona göre seçim yapın. Raspberry Pi 3 ile Raspberry Pi arasında çok fiyat farkı olmadığı için ben Raspberry Pi 4 modelini seçtim ama piyasada 2GB ve 4GB belleğe sahip iki tane Raspberry Pi 4 modeli olduğu için ben 400 TL vererek 2GB versiyonu sipariş ettim. 4GB versiyonun fiyatı ise 575 TL civarında, tercih size kalmış.

Ek donanım olarak 3d yazıcızdaki baskıyı uzaktan kamera ile takip edebilmeniz de mümkün, bunun için de Raspberry Pi için kamera modülü siparişi vermeniz gerekiyor, bunun için de Raspberry Pi kamera V2 modülünü 280 TL'ye sipariş ettim. Sonuç olarak 3D yazıcıdan başka projelerde kullanmak istersem diye her türlü kullanılabilecek bir yatırım.

Raspberry Pi siparişlerim geldiğinde ve OctoPrint kurarak 3D yazıcıya bağladığımda sonuçları ve görüşlerimi buradan tekrar paylaşacağım, şimdilik uzaktan 3D yazıcısına bağlantı kurmak isteyen ama bunu nasıl yapacağını bilmeyen maker'lar için bu programın adını paylaşmak istedim, herkese sevgiler.

cuneytsaglam

15.05.2020 23:50

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
OctoPrint Nedir ve 3D Yazıcılarda Ne İşe Yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.