5.00 / 1 oy

Epidural anestezi yan etkileri nelerdir

Cerrahi operasyonların ayrılmaz bir bir parçası olan anestezi işleminin bazen ciddi yan etkileri olabilmektedir. Bu sebeple hastayı operasyona almadan önce mutlaka genel, bölgesel ya da lokal anestezi fark etmeksizin anestezi için kullanılacak ilaçlara alerjisi var mı yok mu tespit etmek gerekmektedir. 

Hastanın cerrahi operasyona gireceği ve vücudunun sadece bir bölümünün uyuşturulduğu anastezi yönteminden biri olan epidural anestezini işlemi ve sonrasında da göürlebilecek yan etkiler bulunmaktadır. Bu yan etkilerin şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte hiç yaşanmayabilir de.

Epidural anestezide görülebilecek yan etkiler

 * Uzun süreli baş ağrısı

 * Tansiyon düşüklüğü

 * Yüksek ateş

 * Yürümede zorluk çekmek

 * Uzun süreli kas ağrıları ve kuvvet kaybı

 * İdrar yaparken zorluk yaşanması

 * Toksik ve sistemik etkiler 

 * Damar yaralanmaları

Daha önce belirttiğim gibi bu yan etkiler ilaç prospektüslerinde yazan yan etkiler gibi düşünülebilir. Nadir bile olsa görülebilecek yan etkiler yazılır ki hasta ve doktor bilinçli bir şekilde ilerleyebilsin operasyon esnasında ve sonrasında. Iyi ve kaliteli bir hizmetin olduğu hastane ortamında uzman hekimlerce yapılan operasyonlarda olası tüm risklerin önlemleri önceden alınmaktadır. Bu sebeple aklında soru işaretleri ve şüphe kalmadan cerrahi operasyonlara gerektiği vakit girmekten çekinmeyin, sağlığınızı ötelemeyin. 

Epidural Anestezi ile ilgili diğer yazılarım:

Epidural anestezi hangi rahatsızlıklarda yapılır?

Epidural Anestezi ve Spinal Anestezi Arasındaki Farklar Nelerdir? 

kaan onay

09.01.2021 20:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Epidural anestezi yan etkileri nelerdir

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.