5.00 / 1 oy

Ele kaynar su dökülünce ne yapmak gerekir?

Elime sabah dalgınlığı ile bir bardak çayı dökmeyi başardım, hemen herkes soğuk suya tutmamı söyledi, ben de soğuk suya tuttum 20-30 saniye kadar, sonra da sıcağın verdiği acı geçince işime gücüme döndüm ama 5 dakika sonra elimde yanma hissi başladı ve elim kızardı. Çok ciddi bir yanık durumu olduğunu sanmıyorum ama soğuk suya tutmaya devam mı etmeliyim yoksa yanık kremi tavsiyesi mi verirsiniz, bilgisi olanlar paylaşabilirlerse çok memnun olurum

aknshn

19.06.2019 11:00

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 20 Haziran 2019 11:50
  4

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Yakın zamanda kendi başıma geldiği için biraz araştırma yapmıştım. Kaynar su yanıkları, her kafadan çıkan farklı sesler sonucu yanlış tedavi yöntemleri uygulandığında kalıcı cilt hasarlarına sebep olabiliyor, bu yüzden elinizi soğuk suya tutmakla çok doğru bir karar almışsınız. Alternatif olarak,

  Su dökülen alana, evinizde ya da iş yerinizde varsa birazcık aloe vera bitkisi kopartarak içindeki sıvıyı sürebilirsiniz. Eğer elinizde aloe vera bitkisi yoksa ek katkısı olmayan saf aloe vera kremlerini de yanık olan bölgeye sürebilirsiniz.

  Siyah çay da yanıklara iyi geldiği bilinen bir tedavi şekli, elinizi suya tuttuktan sonra soğutulmuş bir hazır çay  poşetini elinizin üzerine koyabilirsiniz.

  Yoğurt ve salatalık da yanığa iyi geldiği bilinen diğer doğal ürünler.

 • 20 Haziran 2019 14:57
  6

  Yanık muhtemelen çoktan geçmiştir diye tahmin ediyorum ama ben yine bildiklerimi yazayım.

  Yanan bölgeye diş macunu sür diyenler falan da olur, yapmayın. Diğer yazar arkadaşın yazdıklarına ilave olarak taze kesilmiş patates dilimi yanan bölgeye konabilir, iyi geldiğini kendimden biliyorum.

  Bir daha başınıza gelirse elinizi uyuşuncaya kadar 5 dakika kadar suyun altında bekletin, sonrasında ise buzu bir plastik poşete koyarak (buz yanan bölgeye direk temas etmesin) yanan bölgenin üzerinde gezdirebilirsiniz.

  Eğer daha ciddi bir su yanığı olsaydı, örneğin üzerinizde kıyafetlerin de olduğu bir alana kaynar su boşalsaydı sakın kıyafetleri üzerinizden çıkartmaya çalışmayın, hemen soğuk suyun altına girin ve en yakın hastanenin acil servisine gidin, kendi başınıza yağacağınız tedaviler her derece yanık için geçerli olmaz.

   

 • 6 Nisan 2022 21:30
  3

  bunlar eğitici ve öğretici deneyimler, su yanığı acısı birkaç gün sızlar ama aynı hatayı bir daha yapmamanızı sağlaması açısından da faydalıdır

 • 22 Temmuz 2022 14:25
  0

  yanığın derecesine göre hemen bir sağlık kuruluşuna gitmeniz de gerekebilir

 • 6 Mart 2022 08:35
  0

  kimyasal sürmeyin, doğruca soğuk bir su ya da buz bulun ve ilgili yere soğuk ile press yapın

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ele kaynar su dökülünce ne yapmak gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.