5.00 / 1 oy

Dermaroller cilde zarar verir mi?

"Microneedling" olarak da bilinen dermaroller'ın aslında kontrollü zarar verme işlemi olduğu söylense de gerçekten kontollü ve bilinçli bir şekilde mi işlem yapılıyor merak ediyorum gerçekten. Öncelikle Dermaroller nedir ondan biraz bahsedeyim, bana anlatılan kadarıyla... Dermaroller, üzerinde çok fazla sayıda, çok küçük boyutta iğneler bulunanbir alet. İşlevi ise; ciltte ihtiyaç duyulan bölgeye dermaroller uygulandığı zaman bilinçli ve kontrollü şekilde uygulanan bölgeye zarar verilmiş oluyormuş. Cilt de kendini yenilemek için zarar gören bölgede fibroblast hücreleri aracılığıyla kolajen yapısını arttırarak cildin daha esnek daha parlak görünmesini sağlıyormuş. Saçderisi için de uygulandığında aynı mantıkla yenilenmeye yardımcı olduğu için ve deri altına verilen serumlar yardımıyla saç çıkmasını sağlıyormuş.  

Dermaroller'ın uygulandığı alanlar genellikle saç dökülmesi yaşanan bölgeler, sivilce izleri (özellikle çukur olarak kalan izler), doğum çatlakları ya da diğer cilt çatlakları, selülit gibi ciltteki sorunlu bölgelere uygulanmaktaymış. Ben sivilce izlerim için yaptırmayı düşünüyorum fakat çekiniyorum da ya da daha beter olursa? Korona sürecinde evden çıkmayacağım için şimdi yaptırmak mantıklı geliyor sonra da ya maske takmam gerektiği durumlar olursa zaten hassas ve gözenekleri iyice açılmış yaralı yüzüme nasıl maske takarım, mikrop kaparsa diyorum.. Yaz döneminde zaten yapılmaması gerekiyormuş anladığım kadarıyla, güneş kremi bile yeterli olmayıp daha fazla leke oluşturabiliyormuş ciltte. 

Kendi deneyen var mı? Kendim evde yapmayı denesem? İnternette satlıyor boy boy iğneleri ve materyal çeşitleri.  "0,25"- "0,50" - "0,75" - "1,00" - "1,50" - "2,00" - "2,50" olarak belirtilen rakamlar iğne boyları anladığım kadarıyla. Peki habgi boy iğnenin uygun olduğunu nasıl anlayacağız? Bir de titanyum iğneli olan ve metal iğneli olan versiyonu var. Hangisi daha iyi? Dermaroller uyguladıktan sonra krem mi sürmeli serum mu? güneş kremini hangi aşamada uygulamalıyız? yani yüzümüzü deliyoruz sonra bu deliklere serum mu dolduruyoruz mantık bu mudur?

Evde kendi deneyenler ya da bir güzellik merkezinde dermaroller yaptıranlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim. 

sudecan

04.12.2020 14:52

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dermaroller cilde zarar verir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.