5.00 / 1 oy

Dünyanın en büyük hayvanı hangisidir?

5 yaşında bir çocuğun bana bu soruyu sorması neticesinde önce dinozorlar, sonra da mitolojik yaratıklardan bahsederek soruyu geçiştirmeye çalışırken gerçekten de dünyanın en basit hayvanının hangisi olduğunu bilmediğimi ve hiç merak da etmediğimi fark ettim. Çaktırmadan cep telefonundan araştırma yaptıktan sonra merakımı giderdim ve muhtemelen benim gibi bu sorunun yanıtını bilmeyen çok sayıda insan olduğunu da düşünerek bir başlık açmak istedim.

Dünyanın en büyük hayvanı bir deniz canlısı olan mavi balinaymış. Uzunluğu 30 metre olunca daha büyük bir canlı da zaten gözümde canlanmadı.

Kara canlıları arasında ise en büyük hayvan ünvanını elinde bulunduran hayvanlar ise Afrika filleriymiş. Yaklaşık 7 ton ağırlığında olan bu canlılar 10 metreye kadar büyüyebiliyormuş.

Dünyanın en yüksek (uzun boylu) canlısı da tahmin edebileceğimiz gibi zürafaymış. Boyu 6 metreye kadar uzayabilen zürafaların sadece boyun kısmının yüksekliği neredeyse 2 metreyi buluyormuş. 

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer başlıkalar için;

bkz: Dünyanın en büyük gölü hangisidir?

bkz: Dünyanın en büyük ülkeleri sıralaması

bkz: Fernando Muslera dünyanın kaçıncı en iyi kalecisi?

bkz: Dünyanın En Güzel Kadını Kimdir?

bkz: Dünyanın Yaşı Kaçtır?

bkz: Dünyanın En Pahalı 10 Gitarı

oznurmavi

24.05.2021 16:21

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dünyanın en büyük hayvanı hangisidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.