5.00 / 1 oy

Dünyanın Yaşı Kaçtır?

Burada birileri yazınca görüp merak ettim acaba dünyanın gerçek yaşı kaç diye, internette de sağolsunlar 2020 yılında dünya kaç yaşındadır diye inanılmaz absürt sayfalar hazırlamışlar. Şöyle bir ipucu vereyim, dünyanın yaşı öyle bir bilgidir ki sizin hayatınız boyunca değişmez çünkü bahsettiğimiz milyarlarca yıl ölçeğinde bir ya da birkaç insan ömrünün etkisi nokta kadar bile değildir. Ama bu yaş bilgisinin bilimsel tekniklerle (radyometrik yaş tayini) yapılan araştırmalar (araştırmalar için de bilinen en eski yeryüzü örnekleri kullanılıyor) neticesinde yapılan bir tahmin olduğunu düşünecek olursak ileride daha detaylı araştırmalar ile bu yıl bilgisi değişebilir de. Örneğin 1862 yılında William Thomson tarafındn yapılan yaş tahminleri o zamanlar için geçerli ve en güncel yaş tahminleriydi ve bu tahminler dünyanın yaşının 20 milyon ile 400 milyon arasında olduğunu tahmin ediyordu.

Dünyanın yaşını tahmin edebilmek için jeologların yaptıkları araştırmalara ve kullandıkları teknolojik cihazlar ile test aletlerine güveniyoruz. Bütün bu araştırmalar neticesinde de bugün itibariyle dünyanın yaşı 4.54 milyar yıl olarak tahmin ediliyormuş. Açık açık yazayım da daha net anlaşılsın: 4.054.000.000 yaş. İnsan ömrü ise bu sayının ortalama olarak son iki hanesinin değiştiğini görmeye yetecek kadar dünyada kalabiliyor.

Konu hakkında Türkçe ve çok detaylı bir yazı okumak isterseniz Wikipedia'da çok kapsamlı makaleler var, ama rafine ve güncel bilgileri istiiyorsanız aradığınız rakam yaklaşık 4.5 milyar yıldır.

auzuntac

26.06.2020 08:38

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dünyanın Yaşı Kaçtır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.