5.00 / 1 oy

Çift kavramalı şanzıman (DSG) nedir?

Çift kavramalı şanzımanlar (DSG/Direct Shif Gearbox) (DCT/Double-Dual-clutch transmission), son yıllarda piyasaya çıkan araçların çoğunda ya standart olarak sunulmaya başlandı, ya da opsiyon olarak da olsa sunuluyor çünkü çok hızlı çalışıyor ve sürüş zevkine de olumlu yönde etki ediyor.

Manuel viteslerin en büyük problemleri, kullanım zorlukları dışında, vites değişimi sırasında motora giden gücün durdurulmasıdır, bu yüzden de vites değişimi esnasında araçlarda az da olsa bir yavaşlama olur. Çift kavramalı şanzımanlar ise manuel viteslerdeki bu boşa düşme probleminin üstesinden gelmek için geliştirilmiş bir teknolojidir. Günümüzde kullanılan ve DSG, S-Tronic, Powershift, DCT, PDK gibi isimlere sahip farklı markalara ait şanzımanlar da aslında birer çift kavramalı şanzıman türüdürler. DSG öncesi otomatik vites teknolojilerinin yüksek yakıt tüketim problemleri de dikkate alınırsa, DSG otomobil teknolojilerinin çağ atlamasını sağladı desek sanırım abartmış olmayız. Hiç mi problemi yok derseniz ise olduğunu ilk elden gözlemleyen birisi olarak bozulduğunda çok can yakıcı masraflar çıkarttıklarını biliyorum.

DSG konusundaki tecrübelerinizi ve DSG'si kronik olarak problemli olan otomobil markalarını ve modellerini yazabilirseniz ufak bir database'imiz olsun burada.

 

ogün

27.10.2019 18:42

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çift kavramalı şanzıman (DSG) nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.