5.00 / 1 oy

Arabanın silecek suyu donarsa ne yapılmalıdır?

Hava sıcaklıkları sıfır derecenin altına düşmeye başladı ve beraberinde arabalarımızda çeşitli problemleri de beraberinde getirmeye başladı. Radyatör suyu gibi konularda radyatör suyu donması çok önemli bir konudur ve motorun değişmesi ile sonuçlanabilir. Bu yüzden eğer silecek suyunuz donduysa bu hava şartlarının radyatör suyunuzu da etkileyip etkilemediğini mutlaka kontrol edin. Radyatör suyunuzda bir problem yoksa geçelim soğuk havalarda silecek suyu fışkırtılamamasının olası sebeplerine ve çözümlerine.

Arabanız silecek suyu fışkırtmıyorsa, bu silecek suyu haznenizdeki suyun donması anlamına gelmeyebilir. Öncelikle kaputu kaldırın ve silecek suyu haznenizdeki suyun durumunu kontrol edin. Eğer su sonmuşsa tebrikler, sorunu buldunuz ama çözmeniz biraz zaman alacak. Sakın donmuş bir silecek suyu deposu ile silecek suyunuzu çalıştırmak için fazla inatçı olmayın. Yapabileceğiniz tek şey, haznedeki suyun donma noktasını düşürmek, yani hazneye alabildiği kadar silecek suyu antifrizi koymak. Eğer haznede boş yer varsa bu güzel haber ama ağzına kadar donmuş buz ile dolu bir silecek suyu hazneniz varsa havanın ısınmasını beklemeniz en doğrusudur. Hava ısındığında silecek suyu haznesindeki su tekrar sıvı formuna geçecek ve siz de donma noktası yüksek olan bu suyu boşaltma imkanı bulmuş olacaksınız. Hepsini sıkıp bitirdiğinizden emin olduktan sonra tamamına silecek antifriz sıvısı koymanızı tavsiye ediyorum.

Eğer silecek suyunuz donmamış ise ama silecekleriniz su fışkırtmıyorsa, ya su fışkırtma deliklerinin ucu donmuştur, ya da bu deliklere su taşıyan boruların içi donmuştur. Eğer deliklerin teki su fışkırtıyor teki fışkırtmıyor ise sebep büyük bir ihtimalle budur. Uzun yolda başınıza böyle bir şey geldiyse ataç ya da kalem ucu gibi ince bir şeyle bu deliğin ucunu açabilirsiniz, diğer türlü antifrizli su ile açmanız gerekir.

Son bir uyarı olarak kendi başıma gelen bir problemden bahsedeyim, nasıl olsa hepsi alkollü sıvı değil mi diyerek bim'den bol miktarda silecek suyu satın aldım ve her zaman kullandığım Sonax'ın antifiriz sıvısından yarısından bile daha ucuza mal ettim. Tam bilmiş bilmiş arkadaşlarıma bu tasarrufumdan bahsederken uzun yolda silecek suyumun dondu ve uzun bir süre mola vermek zorunda kaldım. Uzun lafın kısası en pahalısı en iyisidir demiyorum ama ucuz etin yahnisi de yavan oluyor haberiniz olsun.

kaan onay

15.01.2020 19:07

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 10 Ocak 2022 10:44
    3

    hava ısındığında ve hem silecek suyu haznesindeki su hem de o suyu taşıyan kanallardaki buzlar iyice eridiğinde suyun yarısından çoğunu cama sıkmak suretiyle bitirin ve sonra boşalan yere cam suyu antifrizi koyun. böylece donma noktası düşecek ve bir daha kolay kolay donmayacaktır

  • 7 Şubat 2022 23:13
    0

    öncelikle silecek suyu donukken silecek kullanılmamalıdır. üzerine antifriz eklemek en azından zamanla çözülmesini sağlayacağı için sabırlı olunması gereken bir süreç

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arabanın silecek suyu donarsa ne yapılmalıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.