5.00 / 1 oy

Debriyaja basmadan vites değiştirmek şanzımana zarar verir mi?

İnternette tartışmasını görünce ben de bir şeyler yazayım istedim. Bilindiği gibi düz vitesli arabaların viteslerini değiştirirken sonuna kadar debriyaja basılır ve vites değiştirildikten sonra ayak debriyajdan yavaşça kaldırılır, bu sayede vites değiştirme işleminde debriyaja bir zarar gelmemiş olur. Özellikle dizel motor kullanan kişilerde görülmekle birlikte benzinli motora sahip araçlara sahip bazı şoförler de zaman zaman araçlarının devirlerine çok alışkın olduklarını ve debriyaja basmaya gerek olmadan araçlarının viteslerini değiştirebildiklerini iddia ederler. Hatta hangi devir aralığında vites değiştirirlerse debriyaja basmalarına gerek olmadığı konusunda da bilmiş bilmiş konuşurlar, uzun vadede bütün bu hikayelerin sonunun sanayide bittiğini de herkes çok iyi bilir çünkü debriyaja basmadan vites değiştirenler en sonunda gerçekten viteslerini değiştirmek zorunda kalırlar. Şanzıman sisteminde ortaya çıkan masraf kalemlerinin bile ne kadar çok olduğunu bilenler iyi bilir, bir de motorun komple inerek şanzıman kutusunun komple değişmesi demek neredeyse bir araba parası kadar masraf anlamına gelir. Bu yazı da böyle saçmalıklara inanmamanız ge denememeniz amacıyla yazılmıştır. Eğer manuel araba kullanıyorsanız, motorunuzun ve şanzımanızın sağlığı için istisnasız olarak her defasında debriyaja basmanız şarttır.

akarboz

04.07.2020 19:06

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 11 Ocak 2022 13:37
    4

    zarar vermeyecek olsa milyarlarca insan boşuna mı debriyaja basıyor ve bunca arabaya debriyaj sistemleri boşuna mı üretildi?

  • 18 Haziran 2022 15:53
    0

    gelmiş geçmiş en kötü fikirlerden birisi olabilir, debriyaşa bastığınızda dişliler yeni bir geçiş için boşa çıkar ve hazırlanır. diğer türlü hareket halindeki dişlileri başka dişlilere geçirmeye çalışır ve doğal olarak da kırarsınız. ondan sonra motor iner şanzıman iner kocaman da fatura çıkar

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Debriyaja basmadan vites değiştirmek şanzımana zarar verir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.