5.00 / 1 oy

Soslu Deniz Börülcesi Tarifi

Deniz börülcesi sanıldığı gibi denizde yetişen bir bitki değildir, deniz kıyısına yakın bölgelerde (Gökova, Tarsuz ve Ereğli gibi) yetişen ve ıspanakgiller bitki ailesine mensup bir sebzedir. Deniz tuzunu içine çektiği için kendinden tuzlu bir bitkidir ve yemek için hazırlandığında tuz eklemeye gerek yoktur. Zeytinyağlı ya da yoğurtlu olarak hazırlanabilir ama ben zeytinyağlı versiyonunu daha çok sevdiğim için sık sık kendime yemek yanı meze olarak hazırlıyorum ve son hazırlamamda çektiğim fotoğraflarla birlikte tarifini de paylaşmak istedim.

Deniz börülcesi çiğ yenir mi bilmiyorum ama 10-15 dakika kadar haşlandığında tek başına bile çok lezzetli oluyor, doğal ekşi ve tuzlu tadı kendine çok has bir bitki. İçinde kılçık benzeri sert bir katman olduğunu da unutmamak ve lezzetli bir tarif için haşladıktan sonra bu kılçıkları temizlemek de önemli bir ayrıntı. Tarifimize geçelim.

Soslu Deniz Börülcesi Hazırlamak İçin Gerekli Malzemeler

-1 bağ deniz börülcesi (manavlarda bu şekilde satılıyor)

- 3 diş sarımsak

- Zeytinyağı

- İsot

- Nar ekşisi

 

Soslu Deniz Börülcesi Tarifi

- Deniz börülcelerini yıkadıktan sonra birbirlerine olan bağlarını ayırmadan bir tencereye koyun. Bağların birbirine bağlı kalması önemli çünkü kılçıklarını ayırırken tek seferde birden çok deniz börülcesinin kılçıklarından ayrılmasını bu şekilde sağlayacağız.

deniz börülcesi

- Kettle'de tenceredeki deniz börülcelerinin tümünü örtecek kadar su kaynatın ve tenceredeki deniz börülcelerinin üzerine dökün ve tencerenin altını yakın, içine sarımsakları da ekleyerek kapağını kapatın. 15 dakika bu şekilde haşlanarak pişecekler

- Deniz börülcesi haşlanırken biz de sosunu yapalım. Sarımsağı çiğ sevenler bu haşlamadan çiğ olarak da kullanabilirler ama baskın bir tadı olmaması için ben sarımsakları da pişirmeyi tercih ediyorum. Yarım çay bardağı zeytinyağı ile üzerine göz kararı ekleyeceğiniz nar ekşisini isot da ekleyerek iyice karıştırın. Sakın tuz koymayın çünkü deniz börülcesi zaten kendiliğinden tuzlu bir bitki.

deniz börülcesi sosu

- Deniz börülceleri 15 dakika haşlanarak piştikten sonra tencereden alın ve içindeki sarımsakları da iyice ezdikten sonra sosa ekleyerek karıştırın.

haşlanmış deniz börülcesi

- Deniz börülcelerinin kılçıklarını ayıklamak için eğer el alışkanlığınız yoksa teker teker deneyerek başlayın. Deniz börülcesinin üst yeşilini hafiften sıkarak içindeki kılçıktan ayırın ve bu işlemş tüm deniz börülceleri için uygulayın, hepsi maksimum 5-10 dakikada bitiyor.

deniz börülcesi kılçıkdeniz börülcesi kılçığı

- Kılçıklarından arındırılmış deniz börülcelerini bir tabağa alın ve üzerine sarımsaklı sosu ekleyerek elinizle iyice karıştırın. En lezzetli bitki mezelerinden birisini hazırlamayı başardınız, şimdiden afiyet olsun :)

deniz börülcesi salatası

soslu deniz börülcesi

 

mervetekin

19.07.2020 11:39

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Soslu Deniz Börülcesi Tarifi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.