5.00 / 1 oy

Diş arkasında kırılma durumunda ne yapılabilir?

Dün akşam itibariyle dişlerimi fırçalarken ön alt iki dişimin arka kısmını kırmayı başarmış bulunuyorum, elbette diş fırçalarken kırmadım ama demek ki artık iyice diş taşı ya da benzer zedelenmelerden dolayı düşecek bahane arıyormuş ve en ufak bir fırça etkisinde de kırmayı başarmış oldum. Şimdi dilim de sürekli olarak oradaki boşluğa giriyor ve konuşmamda bile arada dilim o tırtıklı yere takıldığı için bozulma var gibi hissediyorum.

İki diş arası kırıklara dolgu yapıldığını biliyorum ama ön dişin arkasındaki minnacık boşluğa dolgu mu yapılır yoksa uzun vadede en etkili çözüm diş implantı mı olur sizce?

Bir de özeleştiri yapayım, dişlerime çok iyi bakmama rağmen bol bol çay ve kahve tüketmenin cezasını çektiğimi düşünüyorum. Ağızdaki sıvılar da hep alt ve ön kısımda toplandığı için diğer dişlerimde en ufak bir sorun yokken sadece ön dişlerimin arka kısmında kararma ve kırılma olmasının tek mantıklı ve makul açıklaması bu olabilir. Kendi adıma çay ve kahve tüketimini minimuma indirmeyi düşünüyorum ve ek olarak da ağız bakım suları konusunda tavsiyelerinize ihiyacım var. Diş taşları olmasaydı bu kırılma hadisesi de olmazdı gibi geliyor çünkü..

Edit: ağız bakım sıvısı konusunda aradığım cevabı burada buldum.

bkz: En iyi ağız gargarası ürünü hangisi?

bkz: Ağız bakım suyu gargarasından sonra ağız suyla çalkalanır mı?

bkz: Hangi ağız bakım suyunu kullanıyorsunuz?

bkz: Ağız gargarası nasıl kullanılmalıdır?

Y.Tin

06.01.2021 09:03

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 30 Ocak 2022 15:17
    2

    ne yapılacak dolgu yapılır

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Diş arkasında kırılma durumunda ne yapılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.