5.00 / 1 oy

Metabolizma hızı nasıl ölçülür?

Kendimi bildim bileli zayıftım bir süre sonra ne olduysa yediklerim kilo olarak dönmeye başladı ve gitmedi. Belki de yaşla ilgilidir. Yemek yeme düzenimi değiştirsem de hala zayıflayamıyorum. Aslında kilo çok önemli de değil benim için, görüntüde zayıf olmak istiyorum lakin bir türlü olmuyor. Etrafta hep bir “metabolizmam yavaşladı” sözünü duyardım. Acaba benim de metabolizmam yavaşlamış olabilir mi? 

Kilo veremememin sebebi metabolizma mı yoksa başka bir neden mi var altında. Öğrenmek için dahiliye doktoruna mı gitmem lazım yoksa önce diyetisyene gidip bana uygun bir diyet listesi ile yağ, su ve kas oranıma mı baktırmalıyım? Diyetisyenlerin ölçümlerinde metabolizma yaşı çıkıyor demişti bir arkadaşım fakat o cihazların ne kadar doğru ölçüm yaptığı konusunda şüphelerim var. Bir de mesela bazı yiyecek ve içeceklerin metabolizma hızını etkilediğini biliyorum. Metabolizma hızını etkileyen içecekler arasında kahve ilk sırada geliyordur. Ben de günde 4 fincan kahve tüketiyorum. Metabolizma hızının doğru ölçülmesi için ölçüm öncesinde dikkat etmem gereken konular hakkında da yol gösterebilecek biri varsa çok mutlu olurum.  

mr. faruk

30.12.2020 23:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Metabolizma hızı nasıl ölçülür?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.