5.00 / 1 oy

Deri kıyafetler ütülenir mi?

Deri pantolon ya da deri ceket gibi deri kıyafetlerinizi kırıştıkları için ütülemeyi düşünüyorsanız bunu ya hiç yapmamanız, ya da çok dikkatli olmanız gerektiği konusunda sizi uyarmak için bu başlığı açtım. Özellikle ütü tahtasını hazır kurmuşken dur deri kıyafetlerimi diye aynı ütü ayarları ile ütülerim diyenler sonra üzülmesinler istedim, çünkü deri kıyafetlerinizi evde ütülemek istiyorsanız bile ütünüzün ayarlarında ufak değişiklikler yapmanız gerekiyor.

Deri kıyafetleriniz katlı vaziyette uzun süre bekledilerse üzerlerinde katlama izleri oluşmuş olabilir ve pandeminin sona ermesi ile birlikte uzun süredir dolabınızda bekleyen deri kıyafetlerinizi artık giymek istediğiniz için ütülemek isteyebilirsiniz. Eğer deri bir kıyafeti evinizdeki ütü ile ütülemek istiyorsanız ilk yapmanız gereken işlem, normal kıyafetlerinizi ütülerken kullandığınız ütü ayarlarını, deri kıyafetleriniz için kullanamayacağınızı anlamak ve ütünüzün ısı ayarını düşürmektir. Isı ayarı her ütüde farklı bir düğme şeklinde olduğu için ütünüzü incelemenizi ve sıcaklık seçeneklerini mümkün olan en düşük ayara getirmenizi öneririm.

Ütüyü deriye doğrudan temas ettirmek, olası yanıkları da beraberinde getirebileceği için araya mutlaka bir kumaş katmanı koymalısınız. Ayrıca üzerine koyduğunuz kumaşın da ütünün sıcaklığının etkisi ile boya rengini deri kıyafetinize bırakmamasına dikkat etmeli ve ne olur ne olmaz diyerek çok kontrast renkli kumaşlar kullanmamalısınız

Ütüyü derinin tek bir noktasında fazla bekletmek, o noktada yanma ya da deformasyonlara yol açabilir. Bu sebeple kırışık olan yerlerde ütü kullanarak fazla inatçı olmamaya özen göstermelisiniz.

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Ütü masası tavsiyesi (2019)

bkz: Hesaplı ve kaliteli ütü tavsiyesi (2021)

bkz: Evde deri cüzdan yapımı nasıl olur?

bkz: Deri koltuk hasar onarımı nasıl yapılır?

bkz: Yırtılan deri koltuk döşemesi nasıl onarılır?

bkz: Hush puppies marka deri mi?

demetalev

21.03.2021 10:26

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Deri kıyafetler ütülenir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.