5.00 / 1 oy

Depremde masanın altına girmek mantıklı mıdır?

Bugün çamaşır makinesinin çalıştığı bir esnada anlamsızca deprem olduğu kanısına vararak paniğe kapıldım ve birkaç saniye boyunca nereye gideceğimi bilemedim ve kendime kızdım. Sonra deprem olmadığını fark edince de bir süredir düşünme halindeyim. İlk olarak elbette bir deprem çantası hazırlayarak içine konserve yemek ve su koydum ve kapının arkasına bıraktım, yıllarca onun yeri artık orası. Umarım hiç lazım olmaz ama olur da lazım olursa bu sefer kendime kızmak istemiyorum. Düdük ve fener de olabilecek kötü senaryolarda maalesef gerekli olabilecek en gerekli eşyalardan birisi, hatta mümkünse eski yedek telefonunuzu tam şarj ederek bir de powerbank ile deprem çantanıza ekleyin en mantıklısı.

Deprem olduğunda o panik hali ile nereye gidebileceğiniz ve saklanmak için tercih etmeniz gereken yerin neresi olduğunu da başından bilmek gerekiyormuş, çünkü o an insan panik ile düşünemiyor ve resmen olduğu yerde donup kalıyor. Masa maalesef bu saklanma alanlarından birisi değilmiş, çünkü çöküntülerde yeterli direnci sağlamıyormuş. Bunun yerine daha sağlam mobilyaların devrilmesi sonucu ortaya çıkacak yaşam üçgenleri için kendinize uygun yeri belirlemeniz gerekiyor. Örneğin büyük gardrobun yanı, devrilse bile köşedeki kirişe tutunacağı için altında saklanabilecek bir üçgen yer bırakıyor. Dolayısıyla eğer evinizden çıkamıyorsanız da su ve yedek akıllı telefonunuzu buralara da istiflemek ve deprem anında buraya koşmak ve cenin pozisyonu almak en mantıklısıymış.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Deprem olduğunu fark edince ne yapmak gerekir?

bkz: Kiracı Binanın Deprem Dayanıklılık Raporunu Kimden Talep Edebilir?

bkz: Spinning yaparken dikkat edilmesi gerekenler

bkz: Para Transferi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

bkz: Bebeğe isim seçerken nelere dikkat edilmeli?

bkz: Letgo'da bir şey alırken dikkat edilmesi gerekenler

kartopum19

12.05.2021 09:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Depremde masanın altına girmek mantıklı mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.