5.00 / 1 oy

Spinning yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Spinning dersine yeni başlıyorsanız şimdi bahsedeceğim noktalara daha çok dikkat etmelisiniz fakat spinning’i yapmaya devam ettikçe de aklınızdan çıkarmamanız gerektiğini de unutmamalısınız herhangi bir sakatlık ya da istenmeyen etki yaşamamak adına. 

Bir önceki yazım olan Spinning’e başlayacaklar için öneriler kısmında derse yeni başlıyorsanız mutlaka spinning eğitmeninden spinning bisikletini nasıl kullanacağınıza ve sele, gidon ayarlaması gibi uzunluk, yükseklik ayarlamalarını nasıl yapmanız gerektiği konuları hakkında bilgi almanız gerektiğini belirtmiştim. Bu yazımda bisikletin kendinize uygun ayarlanmasının aslında ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğim. 
 
Spinning bisikletini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Daha önce geçirdiğiniz bir rahatsızlık varsa mutlaka spinning eğitmenine bunun bilgisini veriniz. Bu kural yoga, plates dahil tüm diğer egzersiz programları için geçerlidir. 

Spinning dışarı bisikletine benzese de hatta belki düşme ihtimali olmadığı için kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlasa da bu güvenin verdiği hızlı pedal çevirme ile bazen ayağınız pedal kısmından hızla çıkabiliyor. Bu durum dengenizi kaybetmenize ve  bilekte burkulmalara sebep olabiliyor. 

Spinning bisikletinin sele yüksekliğini ayarlarken, bisikletin yanında düz bir şekilde ayakta durduğunuzda kalça kemiğinizin sele ile aynı hizaya gelmesi gerekiyor. Bisiklete oturduğunuzda sele ayarının doğru olup olmadığını anlamak için pedala bastığınızda diziniz hafif kırık oluyorsa sele ayarı doğrudur demektir.  

Spinning bisikletinde gidon ayarı da önemlidir. Gidonlar sele ile aynı hizada olmalı. Gidon ile sele arasındaki mesafeyi ayarlamak için ikisi arasında kol boyunuz kadar mesafe olacak şekilde ayarlama yapmalısınız. Ders esnasında öne doğru eğilerek yapılan hareketlerde bileklerinizi gidona koyduğunuz zaman dirsekleriniz hafif kırık oluyorsa gidon ayarı da doğrudur demektir. 

Ders esnasında spinning bisikletinin vitesi, sele ayaraı ya da gidonları gibi herhangi bir sorun yaşarsanız eğitmeninize sorunu bildirmekten çekinmeyin. Grubun kalanı için dersin devamını bozmayacak şekilde sizinle ilgilenebilecektir.  

Dersin temposu sizin için fazla gelirse ya da nabız atışlarınız aşırı hızlanmış, düzensizleşmişse mutlaka daha yavaş hızda pedal çevirin. 

Spinning hakkındaki diğer yazılarımı okumak isteyenler için linklerini buraya ekliyorum:

Spinning nedir ve nasıl yapılır? 

Spinning kilo verdirir mi? 

Sporla kalın...

narin

06.01.2021 21:45

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Spinning yaparken dikkat edilmesi gerekenler

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.