5.00 / 1 oy

Deprem olduğunu fark edince ne yapmak gerekir?

Deprem konusunda daha soğukkanlı ve birikimli olduğumu düşünüyordum ama cumartesi sabahı sallanarak uyanınca donup kaldım ve hiçbir şey yapamadığımı, daha da kötüsü ne yapacağımı da bilmediğimi fark ettim. Arka arkaya 3 dakika arayla iki deprem oldu ve ben her ikisinde de donakaldım ve ancak sallanma bittikten sonra internetten ve televizyondan bilgi almaya çalışabildim. Masanın altına mı girsem yoksa merdivenle kendimi dışarı mı atsam demeden meğerse her şey o kadar hızlı gelişiyormuş ki hiç de öyle filmlerde yavaş çekim oynatılan sahneler gibi değilmiş yani deprem. Herkese faydası olması amacıyla deprem olduğunu fark ettiğinizde neler yapılması gereklidir yaşayanlar ve uygulayanlar yazabilirler mi?

Filiz06

16.09.2019 10:52

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 20 Eylül 2019 02:53
  0

  öncelikle başınızı korumaya özen gösterin. yıkılma riski düşük olan bir yer ayarlayın önceden eğer evinizde yakalanırsanız. su ihtiyacınızı karşılamak amacıyla banyo mantıklı bir seçenek olabilir fakat kesinlikle asansör kullanarak kaçmaya çalışmayın. 

 • 12 Ekim 2019 05:46
  0

  Panik yapmadan sakince hareket edebilmek önemlidir bunun için de deprem konusunda bilinçli olmanız önemli. Hareket halindeyken mutlaka elinizle başınızı koruyun ki darbelerden minimum etkilenin. Mümkün olduğunca üzerinize devrilmeyecek yerlerin yakınında durmaya çalışın. 

 • 9 Mart 2022 14:32
  0

  zihinsel olarak deprem senaryoları üretmek korkutucu gibi görünüyor olsa da olası bir durumda ne yapacağını bilmez halde donup kalmaktan çok daha iyidir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Deprem olduğunu fark edince ne yapmak gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.