5.00 / 1 oy

CMO Pozisyonu Nedir ve Açılımı Nedir?

CMO pozisyonu da iş dünyasındaki itibarlı üç harfli pozisyonlardan birisidir ancak adı CEO ve CFO gibi pozisyonlar kadar sık duyulmadığı için açılımını ve görevlerini bilenlerin sayısı, diğer üç harfli pozisyonlara göre nispeten daha azdır. CMO pozisyonunun açılımı Chief Marketing Officer'dır. Türkçe ise Pazarlama Müdürü ya da Pazarlama Şefi olarak anılmaktadır.

Adından da anlaşılabileceği gibi CMO (Chief Marketing Officer) pozisyonu, şirketin pazarlama operasyonlarından sorumludur ve hiyerarşik olarak müdür yardımcısı pozisyonuna denk geldiği için doğrudan CEO'ya bağlıdır. Pazarlama ve reklam departmanlarını kontrol eder ve şirketin bu açıdan büyümesi ile ilgili kampanyaları da bizzat yönetir. Yeni nesil şirketlerde CGO (Chief Growth Officer) pozisyonu da yer almaktadır. Bu durumlarda pazarlama ve reklam bütçelerinin belirlenmesi konusunda CMO, CGO ve CFO (Chief Financial Officer) birlikte çalışırlar.

CEO pozisyonunun isim olarak Türkiye'de yaygınlaşması ve bizdeki eşdeğer pozisyon karşılığı olan Genel Müdür yerine tercih edilmesinin yaklaşık mazisinin 20 yıl olduğunu hesaba katacak olursak diğer üç harfli pozisyonların ancak yeni nesil start-up'larda ve yabancı sermayeli büyük şirketlerde olması normal karşılanmalıdır diye düşünüyorum. Halbuki özellikle Amerika'da bu pozisyon adı çok uzun yıllardan beri vardır ve her çalışanın da kariyer rüyasıdır.

ozcan

10.10.2020 22:37

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CMO Pozisyonu Nedir ve Açılımı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.