5.00 / 1 oy

Cloudflare Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Cloudflare, 2009 yılında kurulmuş ve CDN, güvenlik araçları, DNS sunucusu gibi hizmetler sunan bir şirkettir. Ancak nasıl google dediğimizde aklımıza google şirketi yerine arama motoru geliyorsa, cloudflare firması da kendi internet sitesi üzerinden vermekte olduğu reverse proxy hizmetidir. Peki cloudflare tam olarak nasıl çalışır ve ne faydalar sağlar?

bkz: Proxy Nedir?

bkz: DNS Nedir?

bkz: IP Adresi Nedir?

İnternet siteleri, bildiğimiz gibi sunucularda barındırılırlar ve hem trafik yüklerinden, hem de güvenliklerinden bu sunucu sunucular sorumludurlar. Örneğin DDoS gibi saldırılarda bu web sunucuları yetersiz kalmaktadır ve DDoS gibi saldırılara karşı önlem alabilmek için gerekli olan yazılım ve donanımlar da oldukça maliyetlidir. Bu aşamada cloudflare, sahip olduğu güvenlik yapısını ücretli ve ücretsiz planlar ile sunarak internet sitelerine koruma sağlayan bir firma olarak öne çıkmaktadır. Peki internernet sitesi sunucularını uzaktan korumayı nasıl başarıyorlar? Reverse proxy (ters vekil sunucusu) mantığı da burada devreye gidiyor. İnternet sitenizin ya da sitelerinizin DNS sunucularını Cloudflare'e yönlendiriyorsunuz ve eski DNS sunucunuz yerine internet sitenize olan DNS yönlendirmelerini Cloudflare yapıyor. Dolayısıyla internet sitenize gitmek isteyen birisi önce Cloudflare sunucularını ziyaret ediyor ve ondan sonra güvenlik sorgularını tamamladıktan sonra sitenize yönlendiriliyor. Bu işleme de reverse proxy adı veriliyor ve Cloudflare, istemci ile sunucu arasında yer alıyor.

Cloudflare kurulumu şu aşamalardan oluşmaktadır:

- Kullanıcı kaydı

- Site ekleme

- Plan seçimi (ücretli ve ücretsiz planlardan birisi seçilir)

- DNS ayarları (Cloudflare size mevcut DNS yapılandırmanızı gösterir ve alan adınız için yapmanız gereken DNS sunucusu değişikliği bilgilerini verir)

- DNS sunucusu değişiminden sonra barındırmak istediğiniz internet sitesinde faydalanmak istediğiniz Cloudflare özelliklerini seçmeniz istenir (HTTPS yönlendirme, statik dosyaların minify edilmesi, Brotli gibi)

cloudflare kurulum

Cloudflare'in en büyük avantajı, internet sitenize büyük bir güvenlik katmanı eklemesidir. Gelen kötü niyetli trafiğin (başarısız girişimler bile olsa) sunucunuza olan olumsuz etkisini ciddi anlamda hafifletir. Ayrıca internet sitenize ücretsiz SSL sertifikası da kurmanızı sağlayarak bir diğer güvenlik katmanı daha sağlamış olur.

Cloudflare'in bir diğer avantajı, internet sitenizin statik dosyalarını CDN araçları ile küçültmesi ve önbelleğe alması ile hızlandırmasıdır. Sunucunuza gelen trafik istemi bu sayede daha az olmakta ve trafik yükünün bir kısmı Cloudflare'e aktarılmaktadır. İnternet sitenizin hız testi puanları da cloudflare sayesinde artış gösterektir.

Cloudflare'in ücretsiz planında herhangi bir trafik ve site sayısı sınırı yoktur. İstediğiniz kadar internet sitenizi istediği kadar trafik alsın, Cloudflare ile birlikte kullanabilirsiniz.

Edit: Cloudflare Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

PhpCoder

08.02.2021 00:57

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Cloudflare Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.