5.00 / 1 oy

Solucan gübresi bitkilere hangi ayda uygulanmalıdır?

Solucan Gübresi Bitkilere ne Zaman Uygulanmalı?

Artık havalar ısındı ve kış boyunca topraklarındaki besinlerini tüketen bitkileri beslemenin de zamanı geldi. Hobi olarak evinin balkonunda bitki yetiştiren ya da meyve sebze ekerek kendi üretiminin bir kısmını da olsa kendi balkonunda üretmek isteyen kişilerin de muhtemelen bildikleri gibi, bitki yetiştirmek için en temel ihtiyaçlar su ve güneştir ancak bitkiler maalesef sadece su ve güneş ile en sağlıklı formlarına erişemezler. Bunun için bitkilerin köklerinin topraktan aldıkları minerallerin ve diğer besleyici unsurların da yeterli seviyede olması gereklidir. Solucan gübresini bir süredir kullanmakta olan birisi olarak kendi ufak hobi alanımda solucan gübrelerini uygulamaya başlayacağım, acaba ne zaman solucan gübresi uygulamalıyım diye merak edenler için de doğru zamanın geldiğini artık söyleyebilirim.

Solucan Gübresi Bitkilere Nasıl Uygulanmalı?

Solucan gübrelerini birkilerin kökleri için verdiğimizi unutmamalıyız, bu yüzden yüzeye serpeceğimiz solucan gübreleri toprağa işlenemeden güneşten dolayı verimini kaybedebilir. Bunun yerine bitkinin etrafına çok da derin olmayan bir havuz açarak solucan gübreleri bu havuzlara doldurulmalı ve üzerleri de tekrar bitkinin kendi toprağı ile kapatılmalıdır. İşlem yapılırken bitkinin saçak kökleri varsa bu köklere zarar vermemeye özen gösterilmesi ve soluan gübresi uygulaması tamamlandıktan sonra da bitkiye su verilmesi en doğru uygulamadır. Bu şekilde solucan gübresi verdiğim ve vermediğim bitkiler arasında karşılaştırma deneyi yapmış birisi olarak kendi sonuç aldığım yöntemi paylaşıyorum, herkes için de faydalı olacağını düşünüyorum. Sağlıklı ve verimli üretimler ve hobiler dilerim.

symca99

21.04.2020 08:56

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Solucan gübresi bitkilere hangi ayda uygulanmalıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.