5.00 / 1 oy

Zeytin çekirdeklerinden nasıl tespih yapılır?

İnternette zeytin çekirdeklerini dizerek inanılmaz güzel tespihler yapanları gördüm, en azından tespihlerini gördüm ve tespih sevdalısı birisi olmamama rağmen ortaya çıkan ürünlerin el işçiliklerine hayran olarak ben de bir tane yapabilir miyim diye düşünmeye başladım.

Her bir tespih tanesini, zeytin çekirdeği şeklinden çıkartıp yumurta şekline getirmişler ve boyutlarını da standardize etmişler. Sonrasında da çok güzel renklere uyumlu bir şekilde boyayarak ipe dizmişler ve ortaya inanılmaz güzel eserler çıkmış. Bu tespihleri hazırlayanlar da benim gibi amatör kişiler olduğuna göre acaba ben de benzer tespihler yapabilir miyim diye merak etmeye başladım. Her ev gibi bizim evde de zeytin (hem yeşil zeytin hem de siyah zeytin) yeniyor sonuçta :) , çekirdekleri de çöpe atılıyor. Ama tespih yapabilmek için kullandıkları zeytin çekirdeklerinin özel bir türü var mı onu da bilemiyorum.

Bu ürünleri hazırlayanlar aynı zamanda sattıkları için (instagram'da çok sayıda hesap var) nasıl yaptıklarını da haklı olarak paylaşmıyorlar. Benim gibi sıfırdan başlayan kişilerin bu merakını gidermesi için yanıt bulması gereken sorular:

- Hangi zeytin türünün çekirdekleri tespih yapmak için uygundur?

- Zeytin çekirdeklerini nasıl zımpara yapıyorlar ya da yapıyorlar mı?

- Çekirdekleri nasıl boyuyorlar

- Çekirdeklerin içinden nasıl ip geçirebiliyorlar?

- Çekirdekleri yumuşatıyorlar mı yoksa sert formlarını korumaları mı gerekiyor?

Tespih konusunda sitede bir yazı göremedim ama meraklı bir arkadaş varsa diye yine sormak istedim.

gencer

01.10.2020 22:47

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 16 Mart 2022 10:15
    0

    zeytin çekirdeklerini delip de tespih yapmakla uğraşacak kişi dert sahibi olmasa bile bu sayede olmuş olur. böylece tespih çekmeye de bahanesi olmuş olur

  • 16 Mart 2022 11:02
    0

    iyi de tespihi kıymetli yapan şey hangi taştan yapıldığı falan değil mi? internette satılan tespihlerde hep gördüğüm şey hangi malzemeden üretildiği ve bu sayede sinir stres alması gibi özelliklere sahip olması. zeytin çekirdeğinden yapılacak tespihin ne özelliği olmuş olacak ki?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Zeytin çekirdeklerinden nasıl tespih yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.