5.00 / 1 oy

Evde çelik kasa gizleyecek ve monte edecek yer tavsiyeleri

Evdeki birkaç değerli eşya için bankadan kiralık kasa tutmayı planlıyordum bir süredir ama nasıl olsa hep evde olduğum için pandemi bitince yaparım diye erteliyordum. Sonra 2 kişi ortak banka kasası kiralamak ve sadece aynı anda açabilmek sorusunun yorumlarında verilen güncel banka kasası kiralarını görünce her yıl bu kadar parayı düzenli olarak vereceğime eve kaliteli bir çelik kasa alırım daha iyi diye düşündüm. Bu araştırma konusu için de Ev tipi güvenli ve hesaplı çelik kasa önerileri başlığını açtım. Bu başlıkta ise farklı bir beyin fırtınasının dönmesi amacıyla farklı bir soru sormak istiyorum. Bildiğiniz gibi çelik kasaları farklı boyutlardalar ve bazı boylardaki çelik kasalar için de hırsız kasayı yüklenip götüremesin diye bir duvarın ya da mobilyanın içine monte etmeniz gerekiyor. Ama hırsızın yeterli zamanının olması durumunda yine bu kasayı monte edildiği yerden sökebileceğini ya da açmaya çabalamak için yeterli zamanının olacağını düşünerek kasayı bulmasını zorlaştıracak bir yere monte etmek gibi bir fikrim var. Ama neresi olabileceği konusunda hiçbir fikrim yok maalesef.

Muhtemelen en sağlıklı olanı, evdeki mevcut bir duvarı kırdırmak ya da bir yere yeni bir duvar örerek çelik kasayı da bu betonun içine gömerek monte etmek. Hatta mümkünse girmesi de zor bir yer olursa hem sökülmesi de zor olur hem de içine girip de kimse rahat rahat şifresini girmeye çalışmak için zaman harcayamamış olur. Ama böyle bir uygulamayı yapabilmek için ciddi anlamda betonarme işi olur gibi düşünüyorum. Herkesin evinde böyle bir proje için müsait alan olmadığı gibi kiracılar için zaten hiç mümkün değil bu işlem.

Uygulması daha pratik olan fikrim ise kasayı mobilyanın içine koymak, ama öyle kabak gibi koymak değil. Örneğin çekmeceleri biraz daha önden başlatıp 2-3 çekmece boyu kadar arka tarafta bir boşluk bırakmak ve kasayı da bu boşluğa monte etmek. Ama bu uygulamayı mobilyacıya yaptırsanız daha işe başlamadan zaten evinizdeki kasanın yerini bütün ustalara söylemiş oluyorsunuz. Hazır mobilya alsanız hırsızlar açıp gizli kasanın yerine google'dan bakarlar :) En iyisi kendi mobilya tasarımınızı kendiniz yapmanız ama hepimizde de öyle ustalık ve marangozluk meziyetleri yok maalesef.

Açıkçası bir evin projesinde duvara gömme çelik kasa varsa en sağlıklısı bu, sonradan hazırlanan kasalarda bu uygulamayı aynı derecede güvenli yapabilmek pek mümkün değil gibi. Müstakil evim olsa zemin katında betonun altına gömer üstüne çimento atardım belki ama apartmanda oturan kişilerin böyle bir uygulama yapmalarına da imkan yok. Sonuç olarak bu soruyu tartışmayı başlatmak için buraya açıyorum, sizce çelik kasa gömmek ya da monte etmek için en mantıklı ve zekice fikirler neler olabilir? 

eneskamiloglu

18.01.2021 22:18

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 1 Aralık 2021 03:15
    0

    internetten satın alabileceğiniz çelik kasaların işlevsel olarak faydalı olabilmesi için tutup götürülemeyecek şekilde bir yerlere gömülmüş olması gerek. evinizde kasa üzerine çimento atabilecek bir alan yoksa bence hırsıza davetiye çıkartmak dışında çok da bir işlevi yok bu alışverişin

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde çelik kasa gizleyecek ve monte edecek yer tavsiyeleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.