5.00 / 1 oy

Muayyer Ne Demektir?

Muayyer kelimesi eskiden araba ilanlarında olmazsa olmaz sözcüklerden birisiydi, o dönemler ne anlama geldiğini bilmemekle birlikte herhalde iyidir güzeldir gibi bir anlamı vardır diye düşünüyordum, bugün kendi aracımı ilana koyarken muayyer ifadesi ekleyecektim ki dur dedim önce bir anlamına bakayım da bilmeden bir taahhüt falan vermiş olmayalım. İşin garip kısmı burada başlıyor, tdk'ya göre muayyer diye bir kelime yok, acaba muhayyer mi demek istediniz diyor. Yani bunca yıldır binlerce araba ilanında yanlış yazıla yazıla artık yanlışını doğru sandığımız bir sözcük olmuş.

Muhayyer kelimesinin anlamı ise Türk müziğinde bir makam olmakla birlikte bizim aradığımız şekliyle "beğenmezsen geri getir" anlamındaymış. Sonra işi daha da ileri götürerek internetteki ilanlarda içinde muayyer kelimesi geçen araç ilanlarına baktım, ben bakmayalı terminoloji çok değişmiş ve artık muayyer ifadesi ilanlara pek konmaz olmuş. Yine de ilan açıklamasında araç muayyerdir yazan birkaç ilan bularak telefon açtım ve aracı beğenmezsem geri iade edip edemeyeceğimi sordum, satıcılar da böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylediklerinde ama öyle yazmışsın, hani muayyerdi dediğimde aslında kimsenin muayyer kelimesinin anlamını bilmediğini fark ettim. En iddialı olanlar, muayyer kelimesinin anlamının götürüp ustaya ekspertize vs göstermenin serbest olduğu anlamına geldiğini söyleyen satıcılardı, sanki onlar söylemese ustaya göstermek serbest olmayacakmış gibi herkes tuttuğunu öpmeye çalışıyor.

Muayyer kelimesine benzer ve söylemesi benzer bir sözcük de muhayyel sözcüğüymüş, muhayyel kelimesi de hayal edilen şey anlamına geliyormuş.

Böylece gereksiz merakım sonucu aslında hiç olmayan bir kelimenin bambaşka bir anlam ile ikinci el otomobil satıcıları taradından üretilmiş olduğunu tespit etmiş oldum, ilana da muayyer falan yazmamaya karar verdim, gerçi yazsam da karşıdaki ne anlayacak acaba bunu da sormak istiyorum.

mursa

09.07.2020 12:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Muayyer Ne Demektir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.