5.00 / 1 oy

Ayna nöron nedir ve alışveriş tercihlerimizdeki etkisi nedir?

Ayna nörün konusunu yine buralarda birisinin bir yorumunu okuyunca görüp merak etmiştim ve biraz araştırma yaptıktan sonra konunun inanılmaz enteresan ve her alanda biz farkında olmadan karşımıza çıktığını fark ettim. Öncelikle ayna nöron nedir bilmeyenler için onu bir yazalım. Biz bir şeyler yaparken beynimizdeki ilgili alandaki nötonlarda hareketlenmeler olur fakat işin ilginç yanı son yıllarda nörologlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu biz bir şeyler yapmadığımız zamanlarda da beynimizdeki nötünlarda hareketlenmeler olabildiği gözlenmiş. Bunun da sebebi başka birisinin yaptığı bir şeyi kendimiz yapıyormuş gibi düşünmemiz olduğu için de bu nöronlara ayna nöron adı verilmiş. Daha akılda kalıcı bir örnekle ayna nöronların ne iş yaptıklarını size anlatayım. Hani filmde başroldeki adamın ya da kadının başına hak etmediği halde kötü bir şeyler olunca üzülüyor, filmin sonunda da türlü zorlukları aşarak kahramanımız hakkını geri aldığında ya da azılı kötü adamları yendiğinde çok seviniyoruz ya, işte bunun sebebi bu ayna nöronlar. Kendimizi başroldeki kişinin yerine koyduğumız için de bu kadar çok üzülüyoruz ya da çok seviniyoruz filmlerdeki olaylara. Peki bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak diyenler için başka bir örnek daha vereyim, karşınızdaki arkadaşınız turşu yerken ya da limon emerken ağzınız yüzünüz akıyor ya, işte bu da ayna nöron. Hatta birisinin çok sert bir kaza geçirmesini içeren videolara bakamamanızın, düşen birisinin ayağının kırılması esnasında duyduğunuz sesin sizi ürpertmesinin de sebepleri aynı, olayı kendiniz yaşıyormuş gibi hissetmeniz, yani yine ayna nörünlardan ötürü. Konuya geçmeden son bir örnek, bulaşıcı olan esnemek değildir aslında, bütün bunlar hep ayne nöron.

Peki milyarlarca dolar büyüklüğündeki reklamcılık sektörünün böylesine önemli bir gelişmeyi kaçırdığını ya da dibine kadar kullanmadığını mı düşünüyorsunuz? Elbette hayır. Sarı renkte bir montu geçen seneye kadar çok saçma bir fikir olarak görürken bir anda kendinizi sarı mont ararken bulmuş ve maaşınızın yarısını da bu montu alabilmek için ayırmış olmanızın sebebi ne olabilir dersiniz? Ya da youtube'da sokakta görsem bir özelliği yok derim diye yorumlayacağınız insanların milyonlarca liralık sponsorluk anlaşmaları yapmaları sizce de garip değil mi? Koca koca içecek ya da otomobil firmaları bu "düz" insanlara neden bu kadar yatırım yapsınlar ki öyle değil mi? Artık sebebini siz de biliyorsunuz. Sarışın, uzun boylu ve incecik bir mankeni görünce kimse kendiine benzetmediği için onun kullandığı ürünlere ilgi duymuyor ama kendine benzer birisinin sahip olduğu bir lüks eşyayı gördüğü anda kendini o eşyayı kullanırken hayal ediyor ve bir anda o eşyaya sahip olmak istiyor.

Alışveriş çılgınlıkları tam gaz devam ederken kendinizi frenleyemiyor, birçok eşyaya da sahip olduğunuz anda satın almış olduğunuz için kendinize kızıyorsanız artık düştüğünüz tuzaklardan birisinin ne olduğunu biliyorsunuz ve belki daha bilinçli olursunuz. Bir diğeri için de dopamin konusunda araştırma yapmanızı tavsiye ederim, belki fırsat bulursam dopamin hakkında da bir ara bir iki satır bir şeyler yazma fırsatım olur. Herkese sevgiler.

Advertiser Guy

23.11.2019 22:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ayna nöron nedir ve alışveriş tercihlerimizdeki etkisi nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.