5.00 / 1 oy

Bir internet sitesinin tamamını download etmek için program tavsiyesi

Bir internet sitesini bilgisayara birebir html olarak kaydedebilmek ve internete hiç girmeden bu sitenin tüm sayfalarında gezinerek içeriğini görebilmek için bugün kısa bir araştırma yapmam gerekti. Bu amaçla geliştirilmiş birkaç bilgisayar programı zaten varmış ve bu yazıda bir internet sitesini bilgisayarınıza nasıl tamamen statik html kodu ile indirebileceğinizi paylaşmak istedim.

İnternet siteleri, altlarında birçok sayfadan oluşurlar. Örneğin bir e-ticaret sitesinin içinde hakkımızda, vizyonumuz gibi kurumsal sayfalara ek olarak kategori listeleme sayfaları ve ürün detay sayfaları yer alabilir. Bir internet sayfasını, o sayfa içerisindeyken sağ tıklayarak farklı kaydet komutu ile alabilirsiniz ama bu işlem, sitede yer alan javascript eklerinin tam olarak indirilememesi nedeniyle bilgisayarınızda hatalı görünen sayfalara neden olur. Ayrıca bu şekilde sadece tek bir sayfa indirebilirsiniz ve bir internet sitesini tamamen indirmeniz gerekirse bu işlemi binlerce kez tekrarlamanız gerekebilir.

İnternet siteleri, hazırlandıkları programlama diline göre asp, php, aspx, html gibi sayfa uzantılarına sahip olabilirler. Örneğin bir php sayfasını indirmek isterseniz (sunucu kodlarını zaten indiremezsiniz ve göremezsiniz) bu sayfayı bilgisayarınızda çalıştırabilmek için bir lokal sunucu kurmanız gerekir. Bu yüzden, internetten indirdiğiniz sayfalar, lokal sunucu gerektirmeyen html dosyaları olmalı ve tüm ekleri de referans yollarında yer alacak şekilde birlikte inmeli ve hatta site içerisindeki linkler de html uzantıları olacak şekilde güncellenmeli.

Bunca ihtiyacı sıraladıktan sonra, tüm bu işlemleri tek bir butona basarak yapabileceğiniz iki adet programdan bahsedeceğim size:

- HTTrack

- WebCopy

Her iki programda da indirmek istediğiniz sitenin adresini yazmanız ve indir butonuna tıklamanız yeterli. İnternette bu amaçla hazırlanmış çok daha fazla program var ama bu iki program ile kendim olumlu sonuçlar aldığım için bu iki programı tavsiye edebilirim.

 

Editör editi: sitedeki benzer bazı diğer başlıklar için;

bkz: internet sitesi için nereden wikipedia şablonu bulabilirim?

bkz: Google Tag Manager Wordpress Siteye Nasıl Kurulur?

bkz: Wordpress Siteye Google Analytics Kurulumu Yapmak

bkz: Siteye Yeni Bir Google Analytics Kodu Almak

bkz: internet sitesine google fonts'tan el yazısı fontu eklemek

bkz: NAS Server ile internet sitesi barındırmak mümkün mü?

mantık

24.04.2021 22:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bir internet sitesinin tamamını download etmek için program tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.