5.00 / 1 oy

NAS Server ile internet sitesi barındırmak mümkün mü?

Ben de bir süredir eve NAS sunucu (bkz: NAS Nedir?) alıp kurmayı düşünüyordum ama ikili hard disk almak (bkz: NAS Server için Hard Disk Tavsiyesi) ve masrafları toplayınca da 5.000 TL'nin üzerine çıkıyor olmak gibi bir sorunum vardı. Açıkçası burada asıl sorun olan, bu parayı verdikten sonra doğrudan bir fayda sağlayamıyor olma hissi. Yıllardır biiriktirdiğiniz terrabyte'lar dolusu veriyi güvence altına almak nedense insana ek bir fayda olarak gelmiyor, halbuki NAS sunucusunun bence en büyük faydası tam olarak budur. İkinci faydası da evinizdeki internete bağlanabilen cihazlar arasında veri transferi yapabiliyor olmak. Ama bunun için de router üzerinden NAS olmadan da veri transferi yapabildiğimi bildiğim için bir şeyler daha olsa keşke diyordum. Sonra aklıma acaba bir domain alarak PHP ve MySQL kurup barındırabileceğim bir sunucu olarak NAS Server kullanabilir miyim sorusu geldi..

Synology gibi NAS Server'lara uygulama kurulabildiğini bildiğim için apache sunucusu kurabilmek de mümkün olmalı diye düşünüyorum ama Synology Download Center'da apache sunucusu ya da mysql gibi uygulamalar aratınca sonuç bulamayınca da acaba yok mu diye düşünmeye başladım. Örneğin Synology DS220+ gibi 2 hdd takılabilen bir NAS Server için arama yapınca çıkan onlarca araç arasında php site barındırabilmek için web sunucusu göremedim.

synology download center

Üçüncü parti uygulama kurarak vb. php site host etmek amacıyla NAS Server kullanımı konusunda bilgisi olanlar varsa cevap yazabilirler mi?

Not: Ev tipi internet olduğu için ayrıca sabit IP almak da gerekir muhtemelen, başka kaçırdığım ihtiyaç kalemi ne olabilir?

oissende

29.12.2020 23:46

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
NAS Server ile internet sitesi barındırmak mümkün mü?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.