5.00 / 1 oy

Artırmak İle Arttırmak Arasındaki Fark Nedir?

Günlük hayatta en çok kullanılan ve yazımında ikilemde kalınan sözcüklerden olan  “artırmak” ve “arttırmak” arasında fark olup olmadığı ya da hangisinin ne anlama geldiği konuları hala tartışılmakta olup bir fikir bütünlüğü oluşmamıştır. Evet belki her ikisini de kullansanız karşınızdaki kişi yanlış anlamayacaktır fakat doğurusunu bilmek, öğrenmek ve de kullanmak varken neden hatalı kullanalım değil mi? 

“Arttırmak”, mevcutta olan bir ürün, hizmet ya da “şey”e aynısından biraz daha ekleyerek miktar, oran olarak fazlalaştırmak, çoğaltmak ve yükseltmektir. 

“Artırmak”, mevcutta olan bir “şey”i sayısal olarak çoğaltmadan kullanımını fazlalaştırmaktır. Diğer bir ifade ile o “şey”in hepsini kullanmayarak tasarruf etmek, biriktirmektir.  

Benim araştırdığım kaynaklardan derleğim bilgiler ve doğru gelen kullanımları bu şekilde fakat şunu da belirtmek isterim ki iki kelimenin benim yazdığım anlamlarının tam tersi olduğunu belirten kaynaklara da denk geldim. 

Türk Dil Kurumu ise “Arttırmak için “Artırma işi yapılmak” ve “Yükseltmek” anlamına geldiğini belirtmiştir. Artırmak kelimesini ise “Artmasını sağlamak, çoğaltmak” ve “tutumlu davranıp biriktirmek, tasarruf etmek” olarak tanımlamıştır. 
 

melzi

21.01.2021 20:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Artırmak İle Arttırmak Arasındaki Fark Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.