5.00 / 1 oy

Armatör ne iş yapar?

Armatör kelimesini nedense hep haber bültenlerinde duyarız ve genelde de "ünlü zengin armatör" şeklinde geçer. Dolayısıyla armatör olmanın ünlü ve zengin olmak ile bir ilişkisi olması gerektiğini kanıksamış durumdayız, ama iddia ediyorum ki sokaktaki 10 kişiye armatörün ne olduğunu ve ne iş yaptığını sorsanız 8'i doğru yanıt veremez. Hatta yarısının fikri bile yoktur. Youtuber olmanın zengin edeceği hayali ile bütün ülke youtuber olmuşken yılların zengin bilinen mesleği armatörlük nasıl oldu da bu kadar arka planda kaldı?

TDK'ya göre ticaret gemisi sahibi olanlara armatör adı veriliyor, armatörlük de gemiş işletmeciliği olarak tanımlanıyor. Pratikte de gemisi ile deniz ticareti ile ilgilenen kişilere armatör adı veriliyor.

Sonuç olarak armatör olmak aslında belli bir sermaye gerektiriyor olsa da her gemisi olana ve deniz yolu ile taşımacılık yapana kesin çok para kazanacak denmesi doğru olmaz. Sanırım yeşilçam filmlerinin etkilerini üzerimizden atabilmek için bir kuşak daha geçmesi gerekiyor.

Editör editi: benzer yazılar için;

bkz: Kayınço kime denir?

bkz: Politeizm Nedir ve Politeist Kime Denir?

bkz: APHB Nedir?

bkz: Spekülasyon ve Manipülasyon arasındaki fark nedir?

bkz: Kontakt Lenslerde DIA ve BC Nedir?

bkz: Arı poleni nedir?

 

kaymazhoca

23.03.2021 09:44

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 17 Mart 2022 14:52
    9

    amatör ve armatür kelimelerine bu kadar benzeyip de bu kadar itibar görebiliyor olması bile bence mucize

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Armatör ne iş yapar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.