5.00 / 1 oy

Eser miktarda ne kadardır? Az mıdır çok mudur?

Burada da çok sık görüyorum, internetteki bir çok tarifte de miktar belirtirlen eser miktarda diyorlar. Peki eser miktar nedir? Kafamıza estiği kadar mı demek, alabildiğine doldurun mu demek, en güzel miktar mı demek? Eser miktar ölçeğinin bir miktarı olması gerekmez mi?

Edit: internette biraz kendim araştırma yaptım ve eser miktar ölçümünün aslında "az miktarda" demek olduğunu öğrenmiş oldum. İyi güzel de yeni bir sorum var o zaman. Madem az miktarda (örneğin sucuğa baharat koymak gibi) bir miktar belirteceksiniz, o zaman neden "az miktarda" demek yerine çok az kişinin gerçek anlamından haberdar olduğunu düşündüğüm "eser miktar" ölçümünü kullanıyorsunuz ki? Hatta bu ölçümü kullananlar bile umuyorum gerçek anlamını biliyorlardır, ben bile sorarken yeni öğrendim. Hadi az demek istemiyorsun, o zaman cüzi miktar ya da kâfi miktar gibi ölçüm belirteçleri kullan bari.

Edit 2: İnternette bazı kaynaklarda da belirsiz miktar tanımlaması yapılmış "eser miktar" için. Anlamı ve miktarı bu kadar belirsiz bir ölçüm miktarının bu kadar yaygın olarak kullanılması da çok saçma değil mi?

va12

07.02.2021 05:00

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 12 Ocak 2022 02:46
    0

    adı üstünde estiği kadardır ne azdır ne de çoktur, hatta bir ölçü birimi bile değildir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Eser miktarda ne kadardır? Az mıdır çok mudur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.