5.00 / 1 oy

Araçlardaki polen filtresi ne işe yarar ve ne zaman değişir?

Araçların klima sistemleri, dışarıdan aldıkları havayı süzerek vermekte ve içerideki tüm klima kanallarına bu süzme işleminden geçirdikten sonra vermektedir, bu süzme işleminden sorumlu filtre de polen filtresidir. Polen filtresi sayesinde dışarıdaki kötü kokular, araçların saldığı gazlar, egzoz gazları vb. polen filtresinin gözeneklerinde kalarak aracın içerisine girmemektedir.

Polen filtreleri, ilk takıldıklarında tertemiz ve renkleri de beyaz ya da beyaza yakın bej renkte olurlar. Ancak kullanıldıkça aralarında biriken pislikler ile renkleri gri ile siyah arasında bir renge dönüşür, bu sayede her polen filtresi değişiminde araç sahipleri pislikleri gördükleri için görsel de bir rahatlama yaşamış olurlar.

Klima ya da kalorifer çalıştırıldığında arabanın içine bir anda dolan kötü kokunun müsebbibi de genellikle polen filtresidir. Polen filtreleri yıllık bakımlarda (12 ayda bir) değiştirilmelidir ve böylece araçta da klimadan gelecek kötü kokuların ortaya çıkması engellenmiş olur.

Polen filtrelerini değiştirmek araçtan araca farklı zorluk seviyelerinde olabilmektedir. Özellikle yeni araçlarda polen filtreleri torpidonun alt ya da iç kısmından kolaylıkla takıp çıkartılabildiği için aracınızı servise bile götürmeden polen filtresi değişimini bu araçlarda kendiniz yapabilirsiniz. Ancak özellikle eski araçlarda polen filtreleri çok zor alanlarda takılı olduğu için değişimi zaman almaktadır.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Arabaya fiş takabilmek için dönüştürücü tavsiyesi

bkz: Peugeot 2008 ile Peugeot 3008 arasındaki farklar nelerdir?

bkz: DSG Şanzıman Nasıl Kullanılmalıdır?

bkz: Araca yanlış yakıt konulursa ne olur?

bkz: Arabanın radyatör suyu nasıl boşaltılır?

bkz: Hesaplı Antifriz Ölçme Cihazı (Antifriz Bomesi) Tavsiyesi

sacit

04.06.2021 07:56

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Araçlardaki polen filtresi ne işe yarar ve ne zaman değişir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.