5.00 / 1 oy

Hesaplı Antifriz Ölçme Cihazı (Antifriz Bomesi) Tavsiyesi

Artık kış ayları da geldiğine göre araçların antifrizlerini tazelemenin de vakti geldi. Cam suyu antifrizleri (bkz: Cam Suyu Antifrizi Tavsiyesi (2020)) de çok önemli olsalar da radyatör suyu antifrizleri ile karşılaştırıldıklarında nispeten daha az önemli olarak değerlendirilebilirler. Bu yıl pandemiden dolayı birçok araba yattığı ve dolayısıyla bakımlarıı yaptırmak için servislere/sanayiye de gitmediği için birçok bakımları da yapılmamış oldu. Bana sorarsanız binilmeyecek arabanın hava filtresinin değişip değişmemesi çok önemli değildir ya da kilometre yapmamış arabanın motor yağı da biraz geç değiştirilebilir. Ama kışın radyatör suyunun donması ihmale gelmeyecek kadar önemli bir tehlikedir ve yatacak arabalar için de radyatör sularının antifriz miktarları mutlaka kontrol edilmelidir.

Aracın radyatör suyunun donması ve bu şekilde çalıştırılması demek, arabada radyatör suyu yokken çalıştırmak gibidir ve muhtemelen motoru da komple değiştirmenizle sonuçlanacaktır. Radyatör suyu antifriz testinde ise radyatör suyu içinde yeterli miktarda antifriz olup olmadığı kontrol edilir. Çoğu benzin istasyonunda görevliye rica ettiğinizde arabanızın motoru eğer çok sıcak değilse radyatör kapağını açar ve elinde plastik bir ölçüm aleti ile motor suyunuzdan birkaç damla numune alarak size radyatör suyunuzun donma derecesinin kaç olduğunu hemen söyler. İşte bu ölçüm cihazlarına antifriz bomesi ya da daha yaygın adıyla antifriz ölçme aleti adı verilmektedir. Bugüne kadar hiç alıp kullanmamış olsam da ilk kez kendi aracımın seviyesini otoparktan çıkartmadan kontrol edebilmek için antifriz ölçme cihazı edinmek istedim ve araştırmalarım sonucunda da bir adet cihazı internetten sipariş verdim. Fiyat olarak 20 TL seviyesinde de çok ürün var ancak kullanıcı yorumlarını okuduğumda müşteri memnuniyeti ve ölçüm performansı en iyi olan ürün olarak gefo 1100 isimli cihazı tercih ettim.

Ürünü henüz test etmemiş olsam da siparişi verdiğim için tercihimi de buradan paylaşmak istedim. Havaların soğuması ile birlikte donlar da başladığı için konu çok taze ve benden başka da öneri belirtmek isteyen olursa diyerek bu konu başlığını açıyorum.

ferrari

08.12.2020 09:49

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Kasım 2021 11:30
    2

    bunun aynısından geçen sene ben de aldım ve iyi kötü ölçüm yapıyordu. şimdi içinde sıvı yokken kaç derece gösteriyorsa içine sıvı çekince de aynı donma derecesini göstermeye devam ediyor. acaba arabada bekleye bekleye içindeki civa özelliğini mi kaybetti. içine saf su bile koysam 0 derece göstereceği yerde eğer cihazın ibresi -20'de kaldıysa -20 gösteriyor. eğer yenisini alsam da bir yılda başına aynısı gelecekse bari kalitelisini alayım dijital falan birkaç sene kullanmış olurum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hesaplı Antifriz Ölçme Cihazı (Antifriz Bomesi) Tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.